Praha Jeruzalém

Šéf zahraniční politiky EU údajně odkložil kritické setkání mezi izraelskými a unijními představiteli kvůli vraždě novinářky.

Od: World Israel News, 18. července 2022

Josep Borrell, šéf zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie, záměrně zdržoval kritickou schůzku mezi EU a Izraelem kvůli zastřelení novinářky Shireen Abu Aklehové, prozradil v pondělí jeden z evropských úředníků.

Anonymní zdroj sdělil deníku Times of Israel, že Borrell kvůli vraždě a následnému oznámení, že Izrael schválil 4 000 nových stavebních projektů pro Židy v Judeji a Samaří, znemožnil každoroční setkání mezi úředníky EU a jejich izraelskými protějšky.

Borrell, který se zpočátku bránil pokračování schůzky, se po střelbě a oznámení o expanzi postavil na zadní s tím, že setkání s Izraelem by pro EU vytvořilo špatnou optiku.

„Z hlediska diplomacie byly nepřijatelné dvě věci – zabití novinářky a oznámení o 4 000 nových osadách,“ uvedl představitel pro TOI.

 

„Borrell nám řekl, umíte si představit, že zařadím na program jednání spolupráci s obrázky v televizi… no tak,“ dodali.

Borrellův mluvčí i izraelské ministerstvo zahraničí se k této zprávě odmítli vyjádřit.

V červnu 2022 Borrell odcestoval do Íránu, což kritizoval tehdejší ministr zahraničí Jair Lapid.

„Borrell před cestou do Teheránu poslal Jairu Lapidovi zprávu, v níž popsal svou snahu přivést Írán zpět k jednání o jaderné dohodě a odstranit poslední překážky,“ řekl serveru Politico diplomat obeznámený s výměnou názorů.

„V reakci na tuto zprávu Lapid Borrellovi odpověděl, že jeho postoj je velkým zklamáním, zejména po odstranění kamer a odsouzení radou MAAE (Mezinárodní agentury pro atomovou energii).“

Podle zdroje označil Lapid návštěvu za „strategickou chybu, která vysílá Íránu špatný signál“, a dodal, že „mluvit o velkém potenciálu v íránském kontextu, zatímco Írán se snaží vraždit izraelské občany po celém světě a zejména v Turecku, svědčí o znepokojivém nedostatku péče o životy izraelských občanů“.

19.07.2022 05:47 Daniel Žingor76Zdroj: World Israel News

Klíčová slova