Praha Jeruzalém

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby: Biden stále věří, že návrat k jaderné dohodě je nejlepším možným výsledkem.

Autor: Elad Benari 29. srpna 2022 5:07

Mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v neděli uvedl, že dohoda o návratu k jaderné dohodě s Íránem je blíže, ale stále je třeba doladit některé otázky.

„Dnes jsme určitě blíže, než jsme byli zhruba před dvěma týdny, a to díky tomu, že Írán byl ochoten ustoupit v několika zásadních otázkách,“ řekl Kirby v rozhovoru pro CNN a poté dodal: „Stále existují mezery, které zůstávají mezi všemi stranami.“

„Doufáme v pozitivní výsledek, protože žádný problém na Blízkém východě není snadné vyřešit s Íránem, který by měl jaderné zbraně,“ pokračoval a zdůraznil, že prezident Joe Biden „stále věří, že diplomacie a návrat k jaderné dohodě jsou nejlepším možným výsledkem, a budeme na tom nadále pracovat.“

Írán nedávno zaslal své návrhy nad konečným návrhem zaslaným 8. srpna EU, která koordinovala rozhovory o oživení paktu ve Vídni.

Návrh, který 26. července předložil šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell, označila EU za „konečný návrh“ dohody.

Minulou středu Írán potvrdil, že obdržel odpověď Spojených států na své návrhy k návrhu EU, a uvedl, že „pečlivě přezkoumává stanoviska USA“.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price již dříve vyjádřil určitý optimismus ohledně vyhlídek na záchranu íránské jaderné dohody, zdůraznil však, že mezi Spojenými státy a Íránem přetrvávají rozpory.

„Dohoda je nyní blíže než před dvěma týdny, ale výsledek těchto probíhajících diskusí stále zůstává nejistý, protože stále přetrvávají rozdíly,“ řekl Ned Price podle CNN na brífinku ministerstva zahraničí.

29.08.2022 05:37 Daniel Žingor58Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova