Praha Jeruzalém

Oficiální zástupce EU se v minulých dnech setkal s rodinou Ahmeda Mansary, který v roce 2015 pobodal židovské dítě v Pisgat Ze’ev.

Autor: Nitsan Keidar 28. srpna 2022 5:38

První zveřejnění: Oficiální zástupce Evropské unie se v minulých dnech setkal s rodinou teroristy Ahmeda Mansary, který v roce 2015 pobodal židovské dítě v Pisgat Ze’ev a odpykává si trest v izraelském vězení.

Ve zprávě na oficiálním facebookovém účtu EU se uvádí, že se zástupce EU setkal s rodinou Mansary, která je „znepokojena tím, že je od listopadu 2021 na samotce, přestože má vážné psychické problémy“.

V prohlášení se dále uvádí: „Ahmad by měl být okamžitě propuštěn, aby se mu dostalo potřebné psychiatrické péče a poradenství. Izrael jako smluvní stát Úmluvy o právech dítěte je povinen dodržovat své závazky v oblasti lidských práv a ochrany dětí. To zahrnuje i zajištění spravedlivého soudního řízení a přiměřených trestů pro děti v souladu s mezinárodními standardy v rámci systému dětské justice.“

Na opakované žádosti Evropské unie o vyjádření k této záležitosti nebylo odpovězeno.

Jedná se o pokračování kampaně vedené propalestinskými elementy s pomocí Evropské unie a OSN za propuštění teroristy.

Minulý měsíc vyzvali odborníci OSN na lidská práva k propuštění Mansary, který spolu se svým bratrancem Hassanem Mansarou z Bejt Haniny provedl bodný útok v Jeruzalémě.

Jeho sedmnáctiletý bratranec byl po útoku zabit, zatímco on sám byl lehce zraněn a ošetřen v izraelské nemocnici. V době útoku mu bylo pouhých 13 let. Později byl usvědčen ze dvou pokusů o vraždu a odsouzen k 12 letům vězení, které bylo po zohlednění „jeho nízkého věku a rehabilitačního procesu, kterého se účastní“, jak uvedli soudci Nejvyššího soudu, sníženo na 9,5 roku.

 

Odborníci OSN na lidská práva uvedli pobuřující důvody, proč požadují propuštění teroristy, který se pokusil připravit o život dva lidi. „Ahmadovo věznění po dobu téměř šesti let ho připravilo o dětství, rodinné prostředí, ochranu a všechna práva, která mu měla být zaručena jako dítěti,“ uvedli experti OSN. „Tento případ je v mnoha ohledech strašidelný a jeho neustálé zadržování, navzdory jeho zhoršujícímu se psychickému stavu, je skvrnou na nás všech jako součásti mezinárodního společenství pro lidská práva.“

Po útoku v roce 2015 a poté, co byl spoután, když do něj narazil židovský řidič, který si všiml, co se děje, ležel několik minut na zemi, dokud mu nebylo poskytnuto lékařské ošetření. Odborníci OSN na lidská práva napsali: „Strhující scény, kdy dítě se zlomenými kostmi leží na zemi pod přívalem urážek a hrozeb vykřikovaných ozbrojenými dospělými v cizím jazyce; kdy je tentýž chlapec krmen lžící neznámýma rukama, zatímco je připoután k nemocničnímu lůžku, a poté násilně vyslýchán v rozporu s lidskoprávními normami a zásadami týkajícími se zatčení a zadržení dítěte, nás nadále pronásledují.“

Kromě toho považovali odborníci za vhodné se teroristovi také omluvit: „Ahmadovi vzkazujeme: litujeme, že jsme vás nedokázali ochránit.“

Poté, co Mansara a jeho bratranec provedli útok nožem, předseda Palestinské samosprávy (PA) Mahmúd Abbás ve svém projevu prohlásil, že Izrael Mansaru „popravil“, i když ve skutečnosti byl živý. Izrael později rozšířil videozáznamy a fotografie teenagera, aby Abbásovy lži vyvrátil.

Ve skutečnosti to byl Mansarův bratranec Mahmúd, kterého izraelská policie zabila poté, co odmítl odložit zbraň a místo toho na policisty zaútočil. Celý útok byl zaznamenán na průmyslové kamery a záběry policie krátce poté zveřejnila.

Izraelští představitelé – včetně kanceláře tehdejšího premiéra Benjamina Netanjahua – tyto komentáře okamžitě označili za „lži“ a „podněcování“, což vedlo k tomu, že Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) projev přepsala – jen aby opět uvedla nesprávná fakta.

28.08.2022 05:31 Daniel Žingor125Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova