Praha Jeruzalém

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který prohlásil, že Hitler měl „židovskou krev“, nyní odsuzuje Izrael za „nebezpečné“ údery.

Autor: Debbie Reissová, World Israel News, 23. srpna 2022

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý odsoudil Izrael za provedení vojenských úderů na íránské cíle v Sýrii v komentářích, které zdůrazňují stále mrazivější vztahy mezi Moskvou a Jeruzalémem.

„Důrazně jsme odsoudili nebezpečnou praxi izraelských úderů na syrském území,“ řekl Lavrov na tiskovém brífinku v Moskvě po boku svého syrského protějšku Fajsala Mekdáda.

 

„Požadujeme, aby Izrael respektoval rezoluce Rady bezpečnosti OSN a především respektoval svrchovanost a územní celistvost Sýrie,“ uvedl Lavrov ve svém vyjádření, které přinesla tisková agentura Reuters.

Při posledním náletu zasáhl Izrael 14. srpna cíle v západní a střední Sýrii, přičemž podle Putinem podporované syrské armády zabil tři vojáky a další tři zranil.

Mekdád rovněž vyjádřil podporu svému ruskému protějšku v souvislosti s akcemi Moskvy na Ukrajině.

Izrael je sice opatrný při podpoře některé ze zúčastněných stran války, kvůli svým zájmům udržet Írán v Sýrii na uzdě, ale premiér Jair Lapid ve své bývalé funkci ministra zahraničí vystoupil s ostrým odsouzením Moskvy. Od svého nástupu do funkce izraelského premiéra se Lapid snaží svůj postoj zmírnit a minulý měsíc vyzdvihl „dlouhou historii“ Jeruzaléma s Moskvou.

V červnu izraelský úder vyřadil na dva týdny z provozu mezinárodní letiště v Damašku poté, co Izrael obvinil Írán z pašování pokročilých raketových komponentů pro Hizballáh do Sýrie na civilních letech. Zničené terminály byly údajně určeny jako VIP prostory pro íránský personál a pro skladování pašované technologie.

O měsíc dříve Lavrov prohlásil, že Adolf Hitler měl židovskou krev, což rozzuřilo Izrael a donutilo ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče k omluvě.

24.08.2022 05:16 Daniel Žingor203Zdroj: World Israel News

Klíčová slova