Praha Jeruzalém

Ředitel Mossadu David Barnea ostře kritizuje snahu Bidenovy administrativy připojit se k jaderné dohodě s Íránem z roku 2015.

Od: Israel National News 25. srpna 2022 20:10

Ředitel Mossadu David Barnea ostře kritizoval Bidenovu administrativu kvůli chystané dohodě o obnovení íránské jaderné dohody z roku 2015.

„Vytváříme vlepenou kopii dohody z roku 2015 a jediné, co z ní tehdy zůstalo, je text,“ řekl Barnea v uzavřených rozhovorech. Odhadl, že dohoda bude podepsána během několika týdnů a že šance na její podepsání se blíží 100 procentům.

 

Barnea uvedl, že dohoda, kterou americká administrativa předložila Izraeli, je „založena na lžích“.

Dříve ve čtvrtek se Barnea sešel s premiérem Jairem Lapidem a vážně varoval před dohodou a před tím, jak by mohla poškodit řadu izraelských bezpečnostních zájmů.

Barnea rovněž varoval, že nejhorší částí dohody je podle informací, které Izrael získal, to, že již v roce 2025 budou některá omezení vůči Íránu zrušena a ten pak bude o krok blíže k jaderné bombě.

„Americká ochota podepsat dohodu je v rozporu se zdravým rozumem. Dohoda bude špatná, i když USA přijmou některé naše připomínky,“ řekl Barnea.

Barnea zdůraznil, že Izrael nebude smluvní stranou dohody a jeho jediným závazkem je bezpečnost jeho občanů a v tomto rámci udělá vše, co bude nutné, bez ohledu na text dohody.

26.08.2022 05:17 Daniel Žingor148Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News