Praha Jeruzalém

Budoucí americký prezident bude omezen v sankcích vůči Íránu, pokud islámská republika od dohody odstoupí a označení IRGC za teroristickou organizaci bude projednáno samostatně.

Autor: Tal Heinrich, 23. srpna 2022

Írán a světové mocnosti v pondělí vyjádřily opatrný optimismus ohledně vyhlídek na dosažení nové jaderné dohody, podle Evropské unie možná již příští týden.

Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU, uvedl, že doufá, že Spojené státy již tento týden kladně odpoví na konečný návrh, který předložil s cílem obnovit JCPOA z roku 2015. Írán již svou odpověď poskytl, což Borrell považuje za „rozumnou odpověď“.

Obě strany nyní čekají na rozhodnutí Washingtonu.

„Doufám, že tato odpověď nám umožní jednání ukončit,“ citovalo Borrella několik západních médií. „V to doufám, ale nemohu vás ujistit, že se tak stane.“

Vzhledem k tomu, že Bidenova administrativa stále posuzuje íránské připomínky k návrhu, mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price rovněž signalizoval pokrok v jednáních.

„Jsme povzbuzeni skutečností, že Írán zřejmě upustil od některých svých neaktuálních požadavků, jako je například zrušení označení IRGC jako FTO. Ale … stále existují některé nevyřešené otázky, které je třeba vyřešit, některé mezery, které je třeba překlenout, pokud jsme schopni dosáhnout cíle,“ řekl Price v pondělí novinářům.

Dříve během dne obvinil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání USA z „otálení“ při jednáních. Kanaání na tiskové konferenci zdůraznil, že Teherán očekává udržitelnou dohodu.

Obsah navrhovaného návrhu nebyl zveřejněn. Zprávy médií z Izraele, Evropy, Íránu a USA naznačují různé verze toho, co je v současné době na stole. Íránská opoziční webová stránka rovněž vykresluje pro Izrael znepokojivý obrázek.

Bývalý izraelský poradce pro národní bezpečnost Meir Ben Shabbat řekl ALL ISRAEL NEWS, že „Írán nezměnil barvy a nestal se najednou mírotvorcem“.

„Jediné, co se změnilo, je americký spěch s jadernou dohodou, který nutí země v regionu přehodnotit své vztahy s Íránem. Doufejme, že to v budoucnu nebude mít žádný vliv na normalizaci vztahů s Izraelem,“ řekl Ben Šabat, který v současné době působí jako hostující vedoucí výzkumný pracovník v Institutu pro studia národní bezpečnosti.

Axios s odvoláním na nejmenované americké představitele uvedly, že Bidenova administrativa se snaží Izrael ujistit, že se s Íránem nedohodla na nových ústupcích.  

„Dohoda by mohla být blíže než před dvěma týdny, ale výsledek zůstává nejistý, protože některé mezery zůstávají. Každopádně se nezdá, že by byla bezprostřední,“ řekl jeden z amerických představitelů izraelskému novináři Baraku Ravidovi, když popisoval vzkaz Washingtonu Jeruzalému.

Izrael stupňuje svůj tlak proti dohodě o podobě a vyslal do Bílého domu delegaci, která vyzvala Bidenovu administrativu, aby neustupovala. Očekává se, že se izraelský poradce pro národní bezpečnost Eyal Hulata setká se svým protějškem v Bílém domě Jakem Sullivanem, aby se zabýval obavami Izraele.

Minulý týden izraelský premiér Jair Lapid prohlásil, že „v současné situaci nastal čas odejít od stolu. Cokoli jiného vysílá Íránu signál slabosti“.

Mezitím íránská opoziční webová stránka Iran International tvrdí, že američtí vyjednavači souhlasili s tím, že Íránu poskytnou dlouhý seznam ústupků. V pátek zveřejněná zpráva uvádí seznam kompromisů, které se Íránu údajně podařilo od USA vymoci.

Uniklé informace podle webu vycházejí z nedávného tiskového brífinku za zavřenými dveřmi, který uspořádal vrchní íránský vyjednavač Alí Bagherí Kání. Brífink se údajně zabýval hlavními otázkami, které již několik měsíců maří jednání o jaderné dohodě, například tím, že Írán napíná své svaly a klade dalekosáhlé požadavky.

Podle zprávy nebude součástí konečné jaderné dohody žádost Íránu o vyřazení íránských Islámských revolučních gard ze seznamu teroristických organizací, který sestavilo americké ministerstvo zahraničí. Tato záležitost však má být projednána v rámci samostatných jednání.

Kromě toho se USA údajně zaručily íránskému režimu, že sankce proti IRGC se budou týkat pouze přímo této organizace, a nikoli společností, které s ní obchodují. Takový krok by de facto zbavil označení „terorismus“ jakéhokoli praktického významu a učinil by z něj spíše „symbolickou“ záležitost, uvedl opoziční web.

Velkou obavou pro Teherán je, že nová jaderná dohoda nebude zavazovat budoucího – potenciálně republikánského – amerického prezidenta, který by mohl mít zájem od „špatné jaderné dohody“ odstoupit, jak to v roce 2018 učinil bývalý americký prezident Donald Trump.

V rámci amerických záruk proti takovému scénáři Iran International uvedl, že američtí vyjednavači se dohodli, že všechny zahraniční společnosti, které začnou spolupracovat s Íránem do konce Bidenova prezidentství, zůstanou po dobu dvou a půl roku po odstoupení USA vyňaty z možného obnovení amerických sankcí.

Zpráva poznamenala, že podle formované dohody by Írán získal svá zmrazená aktiva v Jižní Koreji, jejichž hodnota se odhaduje na přibližně 7 miliard dolarů. Výměnou za to by se režim zavázal propustit všechny americké vězně na svém území.

Zpráva dodala, že současné předložené návrhy se netýkají íránského programu balistických raket ani regionální politiky a akcí. Rovněž neomezují dobu íránského jaderného úniku ani nepožadují, aby Írán zničil své centrifugy na obohacování uranu.

29.08.2022 05:26 Daniel Žingor41Zdroj: All Israel news

Klíčová slova