Praha Jeruzalém

Smrtící zásah na hřbitově Džabalíja byl zřejmě zaměněn za smrtící výbuch palestinské rakety Islámského džihádu, která byla chybně odpálena o den dříve.

Od: All Israel News 19. srpna 2022

Interní vyšetřování Izraelských obranných sil dospělo k závěru, že smrt pěti nezletilých na hřbitově Džabalíja v Gaze 7. srpna způsobil izraelský nálet, nikoliv zbloudilá palestinská raketa, jak původně tvrdila IDF, informovaly izraelské noviny.

S podobným tvrzením přišlo v úterý Palestinské centrum pro lidská práva (PCHR) se sídlem v Gaze, a to na základě výrobního čísla vybuchlé rakety.

Izraelský levicový deník Haaretz citoval nejmenované představitele obrany, kteří naznačují vinu Izraele. Haaretz uvedl, že IDF zjistila, že Islámský džihád v té době z oblasti neodpálil rakety, ale že zde útok provedly izraelské stíhačky.

Izraelská armáda však údajně sdělila jiným místním médiím, že incident stále prověřuje. IDF původně zdůrazňovala, že výbuch byl způsoben chybně odpálenou raketou, kterou Islámský džihád odpálil v Gaze, k čemuž došlo při jiném incidentu o den dříve.

Dne 6. srpna raketa Islámského džihádu nedosáhla svého cíle, zasáhla palestinský dům a zabila několik lidí včetně dětí. Mluvčí IDF sdílela video z neúspěšného odpalu jako důkaz.

Pět dětí ve věku od 4 do 16 let zemřelo jen několik hodin předtím, než pozdě večer vstoupilo v platnost Egypťany zprostředkované příměří: Jamil a-Din Nijam, 3 roky, Jamil Ehab Nijam, 13 let, Nazmi Qarsh, 15 let a Muhamad a Hamed Nijamovi, oba 16 let.

Podle IDF pětina z více než 1 000 raket PIJ vystřelených na Izrael během operace Breaking Dawn selhala. Mnoho z nich dopadlo na území Gazy, což způsobilo přibližně třetinu ze 44 zaznamenaných úmrtí Gazanů během 56hodinové bitvy.

Rodina Najimových, jejíž čtyři děti při útoku zahynuly, v úterý uspořádala vigilii na hřbitově v Gaze. Diana Najimová uvedla, že děti šly na hřbitov, protože to bylo jedno z mála otevřených míst ve čtvrti, kde si mohly hrát po dvou dnech ukrývání pod střechou.

21.08.2022 05:24 Daniel Žingor174Zdroj: All Israel news

Klíčová slova