Praha Jeruzalém

Íránská média informují, že Abolfazl Alijani, který působil jako vojenský poradce v Sýrii, byl zabit v Aleppu.

Autor: Elad Benari 22. srpna 2022 23:22

Íránská média v pondělí večer informovala, že byl zabit Abolfazl Alijani, vysoce postavený člen Íránských revolučních gard (IRGC), který sloužil jako vojenský poradce v Sýrii.

Tisková agentura Mehr uvedla, že Alijani, který působil v oblasti Aleppa, zemřel „během poradenské mise v Sýrii“.

Žádné další podrobnosti o okolnostech, které vedly k jeho smrti, nebyly uvedeny.

Kan 11 News uvedly, že íránské úřady v prohlášení zveřejnily, že Alijani měl v rámci IRGC vysokou hodnost. Bylo rovněž oznámeno, že vysoký představitel bude v nejbližších dnech uložen k poslednímu odpočinku v Íránu.

I když íránští představitelé popírají, že by Islámská republika byla v Sýrii vojensky přítomna, Írán je klíčovým podporovatelem Asadova režimu v Sýrii a od začátku syrské občanské války v roce 2011 poskytuje režimu finanční pomoc i vojenské poradce proti řadě opozičních sil.

Blízko začátku syrské občanské války se objevily zprávy, že tehdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád osobně schválil vyslání důstojníků Íránských revolučních gard do Sýrie, aby bojovali po boku Asadových jednotek.

Alí Akbar Velajátí, vrchní poradce íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, dal před několika lety jasně najevo, že Írán stáhne své „vojenské poradce“ ze Sýrie a Iráku pouze tehdy, pokud si to budou přát jejich vlády.

Alí Šamchání, tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti, se v roce 2019 pochlubil, že jeho země „dosáhla více než 90 procent“ svých cílů v Sýrii.

23.08.2022 05:26 Daniel Žingor120Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova