Praha Jeruzalém

„Na základě našich kolektivních zkušeností a hodnocení jsme přesvědčeni, že tato dohoda je hrozbou pro světový mír.“

Autor: Aryeh Savir, TPS, 1. září 2022

Chystaná obnovená jaderná dohoda s Íránem je „katastrofální pro americký, izraelský a globální mír a bezpečnost z celé řady důvodů“, varují tisíce izraelských bezpečnostních expertů a zároveň vyzývají Bidenovu administrativu, aby ji nedokončila.

Přibližně 5 000 členů Izraelského obranného a bezpečnostního fóra (IDSF), které tvoří vysocí důstojníci všech izraelských bezpečnostních služeb a donucovacích orgánů, ve čtvrtek odeslalo americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi dopis, v němž ho žádají, aby jadernou dohodu s Íránem nepodepisoval, a uvádějí, že „na základě našich kolektivních zkušeností a hodnocení se domníváme, že tato dohoda je hrozbou pro globální mír“, a to ze tří hlavních důvodů.

Za prvé, navzdory opakovaně deklarovanému závazku Bidenovy administrativy zabránit Íránu v získání jaderných zbraní tato dohoda podle nich vytváří jasnou legální cestu k tomu, aby Írán do roku 2031 jaderné zbraně získal, a upírá signatářům jakékoli nástroje, jak tomu zabránit.

 

Za druhé, dohoda rozpoutá regionální závody v jaderném zbrojení, v nichž budou státy jako Egypt, Saúdská Arábie a další sunnitské státy nuceny vyvinout nebo získat jaderné zbraně, aby zmírnily íránskou hrozbu.

„Pravděpodobně dojde k vyvolání sektářské a náboženské války,“ varuje zpráva.

V neposlední řadě, pokračuje dopis, dohoda Íránu přinese nečekaný příliv dříve zmrazených aktiv, finančních prostředků, které „budou nepochybně použity k vývozu teroru a nestability v celém regionu i mimo něj, a to v bezprecedentním rozsahu, s tím, že budoucí jaderný deštník bude sloužit jako násobič síly“.

Skupina se na Bidena obrátila jako na „celoživotního opravdového přítele židovského národa a Státu Izrael“ a vyzvala ho, aby „neohrožoval bezpečnost Izraele tím, že umožní Íránu dosáhnout jaderného vojenského potenciálu“.

IDSF „udělá vše pro to, aby zajistila trvalou bezpečnost a prosperitu naší milované vlasti, ať už s globální podporou, nebo bez ní,“ uzavírá.

Izraelští představitelé tvrdí, že připravovaná jaderná dohoda je špatná a Izrael se k ní necítí být zavázán a bude nadále usilovat o svou bezpečnost a omezení íránských jaderných snah.

Premiér Jair Lapid minulou středu na brífinku pro zahraniční zpravodaje uvedl, že „Izrael není proti jakékoli dohodě. Jsme proti této dohodě, protože je špatná. Protože ji nelze přijmout v podobě, v jaké je nyní napsána.“

Varoval, že „špatná dohoda“ „dá Íránu sto miliard dolarů ročně. Za tyto peníze se nebudou stavět školy ani nemocnice. Je to sto miliard dolarů ročně, které budou použity k podkopání stability na Blízkém východě a k šíření teroru po celém světě. Z těchto peněz budou financovány Revoluční gardy. Budou financovány jednotky Basídž, které utlačují íránský lid. Budou financovat další útoky na americké základny na Blízkém východě. Budou použity na posílení Hizballáhu, Hamásu a Islámského džihádu.“

Podobně bývalý premiér Benjamin Netanjahu řekl zpravodajské televizi Al-Arabíja, že připravovaná jaderná dohoda s Íránem „ohrozí nejen Izrael, ale také arabský svět a mír celého lidstva“.

Svět nyní čeká na reakci Íránu na nejnovější znění jaderné dohody.

02.09.2022 05:35 Daniel Žingor104Zdroj: World Israel News

Klíčová slova