Praha Jeruzalém

Zprávy z Velké Británie: Trussová řekla Lapidovi, že přezkoumává přesun britského velvyslanectví v Tel Avivu do Jeruzaléma.

Autor: Elad Benari 22. září 2022 5:32

Britská premiérka Liz Trussová sdělila premiérovi Jairu Lapidovi, že přezkoumává přesun britského velvyslanectví v Tel Avivu do Jeruzaléma, informoval ve středu deník The Telegraph.

Podle zprávy Trussová o možném přesunu jednala s Lapidem během setkání lídrů na summitu OSN v New Yorku.

Mluvčí Downing Street uvedla, že Trussová informovala Lapida „o svém přezkumu současného umístění britského velvyslanectví v Izraeli“.

Trussová původně přislíbila, že přesun velvyslanectví do Jeruzaléma přezkoumá, když minulý měsíc kandidovala do vedení Konzervativní strany. Tento slib učinila v dopise adresovaném Konzervativní skupině přátel Izraele.

Trussová uvedla, že chápe „důležitost a citlivost“ jeho umístění.

 

Bývalý americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a v květnu 2018 přemístil americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

V návaznosti na Trumpovo oznámení přemístila své velvyslanectví do Jeruzaléma také Guatemala. Své velvyslanectví do Jeruzaléma přesunula také Paraguay, ale paraguayský prezident Mario Abdo později rozhodnutí předchozí administrativy zrušil a uvedl, že velvyslanectví jeho země se přesune zpět do Tel Avivu.

Rumunsko, Moldavsko a Honduras oznámily plány na přemístění velvyslanectví svých zemí v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, ačkoli Honduras následně uvedl, že zvažuje přesunutí velvyslanectví zpět do Tel Avivu.

Maďarsko mezitím v roce 2019 otevřelo obchodní kancelář v západním Jeruzalémě.

22.09.2022 04:56 Daniel Žingor83Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova