Praha Jeruzalém

Ministr obrany Benny Gantz to označil za „zásadní krok“, který „umožní IDF čelit blízkým i vzdáleným bezpečnostním výzvám“.

Autor: Debbie Reissová, World Israel News, 2. září 2022

Izrael koupí čtyři tankovací letouny KC-46A v rámci zrychlené dohody v hodnotě 927 milionů dolarů, kterou uzavřely společnosti Boeing a americké ministerstvo obrany, oznámilo ve čtvrtek izraelské ministerstvo obrany.

Letouny, které umožňují doplňování paliva ve vzduchu pro stíhací letouny, podtrhují připravenost Izraele zasáhnout Írán, který je v současné době mimo dolet jeho stealth stíhaček.

Tankovací letouny by nahradily padesát let staré letouny KC-130 Hercules izraelského letectva a repasované letouny Boeing 707.

Tankovací letouny mají dorazit v roce 2025, ale Izrael požádal o urychlení dodávky.

Podle podmínek dohody bude mít Izrael také možnost v budoucnu zakoupit další čtyři tankery KC-46.

Ministr obrany Benny Gantz ji přivítal jako „zásadní krok“, který je „dalším důkazem mocného spojenectví a strategických vazeb“ mezi USA a Izraelem.

„Nakupované tankovací letouny spolu s nákupem letky F-35, vrtulníků, ponorek a moderní munice umožní IDF čelit bezpečnostním výzvám v blízkém i vzdáleném okolí,“ uvedl Gantz.

Letouny KC-46A jsou schopny přepravit o 30 % více paliva při 30 % nižší spotřebě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na časopis IAF. „To (nám) umožní výrazně zvýšit dolet,“ citoval deník majora IAF.

„Tento letoun také může doplňovat palivo jiným letadlům a současně je doplňován jiným letounem KC-46, což je schopnost, kterou (tankovací letoun Boeing 707) nemá. To teoreticky prodlužuje jeho dolet do nekonečna“.

04.09.2022 05:13 Daniel Žingor151Zdroj: World Israel News

Klíčová slova