Praha Jeruzalém

Palestinští představitelé nyní považují ruského prezidenta Vladimira Putina za svého spojence a podporovatele.

Autor: Maurice Hirsch, Palestinian Media Watch, 23. října 2022

Ačkoli USA věnovaly v průběhu let Palestincům miliardy dolarů z daní a byly jejich největším dárcem, palestinští představitelé stále „nevěří Americe“, kterou považují za „nepřítele“. Vladimíra Putina a Rusko naopak vnímají jako spojence a podporovatele.

Při nedávném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na Konferenci o interakci a opatřeních k budování důvěry v Asii (CICA) v Kazachstánu dal palestinský vůdce Mahmúd Abbás své pocity zcela jasně najevo:

Abbás řekl: „Nevěříme Americe a vy znáte náš postoj. Nedůvěřujeme jim a nespoléháme na ně a za žádných okolností nepřistoupíme na to, aby Amerika byla jedinou stranou při řešení problému.“ (YouTube kanál káhirské televize Alghad TV, 13. října 2022)

Člen ústředního výboru Fatahu Abbás Zakí ve svém dřívějším projevu vyjádřil politování nad tím, že zatímco dříve byly USA přítelem Palestinců, dnes už jím nejsou. Dnes jsou „nepřítelem“.

Zaki: „Máme ve světě mnoho přátel, zatímco USA ustoupily a jsou nepřítelem a Izrael je jejich drápem v regionu.“ (Fateh TV kanál na YouTube, 29. srpna 2022)

Zaki dodal, že jakmile Palestinci opustí stín USA, budou moci svobodně získávat zbraně z jiných zdrojů:

Zaki: „Ve stínu USA nám nikdo nemůže pomoci zbraněmi, ale až jejich moc zmizí nebo se zmenší, dá-li Alláh, dostaneme pomoc, která je víc než slova a víc než aktivity a pochody.“

Přístup palestinského vedení k USA není překvapivý. Podle Fatahu, Abbásovy strany, jsou to právě USA a Velká Británie, kdo je zodpovědný za osud Palestinců, protože Izrael „sem“ přivedly USA a Británie.

Oficiální mluvčí Fatahu v pásmu Gazy Mundhir al-Hayek: „Nevzdáme se svých základních principů, dokud nedosáhneme všech cílů, dokud nebude osvobozen palestinský lid a odstraněn zdroj těchto potíží, který byl na Blízký východ přiveden USA a Británií, aby zde sehrál určitou roli – a „zde“ mu říkáme „Izrael“. Byl přiveden („sem“), aby hrál určitou roli, aby hájil zájmy mezinárodního společenství.“ (Oficiální PA TV, Talk of the Hour, 8. září 2022)

Pro palestinský narativ jsou historická fakta zjevně irelevantní.

Současné rozhodnutí o obnovení židovské domoviny v Izraeli bylo přijato po první světové válce na konferenci v San Remu v roce 1920. Rozhodnutí ze San Rema pak bylo ratifikováno a zakotveno mezinárodním společenstvím v „mandátu pro Palestinu“ Společnosti národů z roku 1922. Celý mandát byl zaměřen na obnovení židovské domoviny. USA byly na konferenci v San Remu pouhým „pozorovatelem“. Spojené státy nikdy nevstoupily do Společnosti národů.

Někteří komentátoři sice nedávnou nevraživost Palestinské autonomie vůči USA přičítali změnám politiky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale jak ukázala organizace Palestinian Media Watch, palestinský odpor k USA je trvalý.

Zatímco palestinské vedení neustále dává najevo svůj odpor k USA, navzdory obrovské americké pomoci Abbás považuje Putina a Rusko za ty, kdo dodržují mezinárodní právo. Jak Abbás poznamenal při setkání s Putinem:

Abbás řekl: „Postoj Ruska (vůči Palestincům) podporuje spravedlnost a mezinárodní právo, a to z našeho pohledu stačí. Když se řekne: „Podporuji rozhodnutí mezinárodních institucí,“ to mi stačí, protože to je to, co „tady“ chci… (YouTube kanál káhirské televize Alghad TV, 13. října 2022).

24.10.2022 05:48 Daniel Žingor65Zdroj: World Israel News

Klíčová slova