Praha Jeruzalém

Mogoeng Mogoeng – odsouzený za otevřené vyjádření podpory Izraeli – řekl ALL ISRAEL NEWS, že jeho země „chtěla, abych řekl: ‚Nenávidím Izrael’“.

Autor: Maayan Hoffman 12. října 2022

Bývalý jihoafrický soudce, který po proizraelských prohlášeních odešel v roce 2021 do důchodu, vyzval židovský národ, aby se „nyní srovnal s Boží vůli“ a přežil.

„Když Izrael zajistí, aby se jeho činy líbily Bohu, žádný nepřítel proti němu nemůže povstat a uspět,“ řekl v úterý v rozhovoru pro ALL ISRAEL NEWS bývalý předseda jihoafrického soudu Mogoeng Mogoeng.

V rozhovoru při příležitosti Svátku stánků Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém v jeruzalémské Pais Areně Mogoeng vypil několik šálků turecké kávy a vzpomínal na výzvy, kterým musel v posledních dvou letech čelit, protože „stál na straně Boha a Izraele“.

Mogoeng byl jihoafrickou komisí pro soudní služby obviněn z „účasti na politické kontroverzi“ poté, co během webináře v červnu 2020 kritizoval oficiální politiku své země vůči Izraeli. Řekl, že jednostranný přístup Jihoafrické republiky k izraelsko-palestinskému konfliktu „nám upírá skvělou příležitost být v izraelsko-palestinské situaci těmi, kdo jsou schopni něco ovlivnit“.

Tato prohlášení pronesl na webináři deníku Jerusalem Post, který komise rovněž považovala za neslučitelný s nezávislým soudnictvím.

„Naše země je izraelsko-palestinskou situací téměř polarizována,“ řekl Mogoeng agentuře AIN. „Na jedné straně máme určité chápání přístupu Izraele k Palestině, zatímco na druhé straně je skupina, která má zcela jiné chápání toho, o co jde.“

„Mám podezření, že chtěli, abych řekl: ‚Nenávidím Izrael,’“ pokračoval. „Protože jsem neřekl nic, co by Izrael odsoudilo, měli pocit, že zanedbávám své ústavní povinnosti, že nejsem neutrální – proto ta reakce.“

Jihoafrická vláda v posledních desetiletích obecně zaujímá propalestinský postoj. V roce 2019 například snížila počet svých velvyslanectví v Tel Avivu na styčný úřad na protest proti zamrzlému mírovému procesu a tomu, co považovala za porušování lidských práv Palestinců.

Ačkoli byl Mogoeng v únoru letošního roku nucen se za své výroky omluvit, jak se zavázal učinit, pokud mu to nařídí zákon, již dříve prohlásil, že „i kdyby 50 milionů lidí mohlo pochodovat každý den po dobu příštích 10 let, abych odvolal a omluvil se za to, co jsem řekl – neudělám to“. Dodal, že „nikdy se neomluvím ani neodvolám to, co považuji za správné… Nemohu se omluvit za lásku. Nemohu se omlouvat za to, že v sobě nechovám nenávist a hořkost. To neudělám.“

Mogoengovu podporu Izraele hájil pouze jeden soudce. Soudkyně Margaret Victorová, která přezkoumávala jeho odvolání, v prohlášení uvedla, že „jihoafrická demokracie byla těžce vybojována a Mogoengovo napodobování modelu, který přijal prezident Nelson Mandela, aby byl prostředníkem a měnil pravidla hry, není náhodnou volbou. Životní silou jeho komentářů byl úspěšný Mendelův model mírotvorby ve spojení s jeho hlubokým přesvědčením založeným na křesťanské víře.“

„APARTHEID NENÍ BIBLICKÝ“

Mogoengova podpora Izraele je skutečně založena na Písmu svatém, zdůraznil v rozhovoru: Genesis 12,1-4 a Matouš 5,44.

V Genesis Bůh říká Abrahamovi, že bude žehnat těm, kdo žehnají Izraeli, a proklínat ty, kdo Izrael proklínají. V Matoušově evangeliu se věřící učí, aby „milovali své nepřátele a modlili se za ty, kdo vás pronásledují“.

„Stojím za tím, za čím stojí Bůh, a to je to hlavní,“ řekl Mogoeng. „Pokud chci být křesťanem, neexistuje žádný způsob, jak se od Božího slova odchýlit.“

Na otázku, zda si myslí, že Izrael „provádí apartheid“, jak v létě prohlásil Naledi Pandor, jihoafrický ministr pro mezinárodní vztahy a spolupráci, Mogoeng odpověděl, že se s tím nemůže ztotožnit.

„To je politický postoj a můj postoj je biblický,“ řekl. „Politici mohou činnost izraelského státu charakterizovat tak či onak. Musím mít na paměti, že jsem stále soudce a soudcovský kodex se na mě vztahuje i jako na soudce ve výslužbě. Izrael je však pro mě biblický.“

Přesto připustil, že někdy se biblické a politické aspekty prolínají – a někdy ve prospěch Izraele.

V červenci 2021 byl Izrael přijat do Africké unie se statusem pozorovatele. Izrael o tento status přišel v roce 2002 poté, co byla Organizace africké jednoty restrukturalizována na Africkou unii.

Mogoeng uvedl, že „má podezření“, že konžský prezident Felix Tshisekedi, silný křesťan, který byl v té době předsedou unie, „sehrál rozhodující roli při přesvědčování ostatních afrických vůdců, aby zaujali postoj, který zaujali“.

Pouhých devět měsíců po jeho přijetí však byl postoj Izraele zpochybněn na dalším zasedání Africké unie v Addis Abebě. Unie je nyní pod vedením senegalského prezidenta Mackyho Salla a několik afrických států, včetně Jihoafrické republiky, proti přijetí Izraele protestovalo.

Mohl by Izrael o svůj status přijít?

„Je to politické rozhodnutí, takže nevím, co politici udělají,“ řekl Mogoeng. „Jediné, k čemu mohu naléhavě vyzvat, je, aby se Boží děti modlily, aby se naplnila Boží vůle.“

Řekl, že „když máte u moci nespravedlivé vůdce, nebesa dostanou šok, není mír, není stabilita, není prosperita“.

BIBLE V IZRAELI OŽÍVÁ

Mogoeng byl v Izraeli poprvé na osobní misi s ICEJ, které mu ve středu hodlalo udělit Nehemijášovu cenu.

Mogoeng řekl, že Izrael je „mnohem víc“, než očekával.

Soudce přijel 6. října a před příjezdem do Jeruzaléma procestoval Tel Aviv, Jaffu, Beeršebu, řeku Jordán, Ein Gedi a Galileu.

„Ještě jsem se nevzpamatoval z hlubokého dopadu, který na mě mělo to, že jsem viděl Bibli ožívat,“ řekl pro ALL ISRAEL NEWS.

Mogoeng dodal, že zatímco je v zemi, „modlí se, aby mu Bůh zjevil“, jak může „prakticky uplatnit jeho slovo a jeho vůli“, aby měl větší vliv doma i kdekoli jinde, kam cestuje.

13.10.2022 06:10 Daniel Žingor260Zdroj: All Israel news

Klíčová slova