Praha Jeruzalém

Izraelský ministr obrany se setkal s velvyslanci Evropské unie a prohlásil, že Izrael bude i nadále nabízet Ukrajině humanitární pomoc, ale žádné zbraně, a dodal, že Izrael by mohl pro Ukrajinu vybudovat systém včasného varování.

Od: World Israel News, 19. října 2022

Izrael nebude Ukrajině poskytovat žádné zbraně, prohlásil ve středu izraelský ministr obrany Benny Gantz a odmítl tak snahy Evropské unie tlačit na Jeruzalém, aby změnil svůj postoj k dodávkám zbraní Kyjevu.

Gantz vystoupil před novináři krátce po setkání s velvyslanci zastupujícími řadu členských států Evropské unie v Izraeli.

Setkání hostil velvyslanec EU v Izraeli Dimiter Tzantchev.

Gantz během setkání zdůraznil, že postoj Izraele k prodeji zbraní Ukrajině se za vlády premiéra Jaira Lapida nezměnil a že Izrael sice bude nadále nabízet Kyjevu humanitární pomoc, ale žádné zbraně předávat nebude.

„Izrael podporuje Ukrajinu, NATO a Západ a stojí při nich – to jsme říkali v minulosti a opakujeme to i dnes. Izrael má politiku podpory Ukrajiny prostřednictvím humanitární pomoci a dodávek životně důležitého obranného vybavení,“ řekl Gantz.

 

„Mám v plánu přezkoumat a schválit další balíček, který jsme dodali v minulosti. Přitom bych chtěl zdůraznit, že Izrael nebude Ukrajině dodávat zbraňové systémy z různých operačních důvodů. Budeme pokračovat v podpoře Ukrajiny v rámci našich omezení, jak jsme činili v minulosti.“

Gantz sice vyloučil jakékoli dodávky zbraní na Ukrajinu, ale navrhl, že by Izrael mohl Kyjevu pomoci vyvinout systém včasného varování, který by pomohl chránit civilisty před ruskými údery.

„Zaslali jsme Ukrajincům žádost o sdílení informací o jejich potřebách v oblasti výstražných systémů protivzdušné obrany. Jakmile tyto informace získáme, budeme schopni pomoci při vývoji systému včasného varování pro civilní obyvatelstvo, který zachraňuje životy.“

Gantz se ohradil proti použití bezpilotních letounů íránské výroby proti Ukrajině a upozornil na popírání Teheránu ohledně prodeje těchto letounů.

„Sledujeme zapojení Íránu do války na Ukrajině. Vidíme, že Írán poskytuje bezpilotní letadla a v blízké budoucnosti může poskytnout i další pokročilé systémy. Íránci o prodeji tohoto vybavení systematicky lžou.“

„K takovémuto (íránskému) zapojení dochází také v Iráku, Sýrii, Libanonu, Jemenu a na dalších místech, a to i nadále.“

„Írán samozřejmě lže také o jaderném programu. Pokračují ve svých aktivitách, pokud jde o obohacování uranu, vývoj a budování chráněných oblastí pro své jaderné kapacity. Musíme zvýšit mezinárodní spolupráci, vytvořit zpravodajskou koalici a vytvořit věrohodnou vojenskou hrozbu. Zároveň bude Izrael pokračovat ve vývoji a udržování svých schopností.“

Gantzovy komentáře přicházejí dva dny poté, co bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina, v pondělí varoval Izrael, aby neprodával nebo nepřeváděl zbraně na Ukrajinu, a přirovnal takový krok k podpoře nacistických kolaborantů z dob druhé světové války.

„Vypadá to, že Izrael se chystá poskytnout zbraně režimu v Kyjevě. Je to velmi bezohledný krok. Zničí to diplomatické vztahy mezi našimi zeměmi.“

21.10.2022 06:15 Daniel Žingor90Zdroj: World Israel News

Klíčová slova