Praha Jeruzalém

Mladý otec byl zraněn a jen o vlásek unikl smrti při střelbě teroristů na jeho rodinnou suku v Bejt El. U stolu sedělo 16 lidí.

Autor: Terri Nir, United with Israel, 16. října 2022

Yonatan Nizari, který seděl ve své rodinné suce v biblickém městě Bejt El v Judeji a Samaří, byl v sobotu, během slavnostního svátku Sukot, zasažen střelbou teroristů ze vzdálenosti asi 300 metrů, informoval hebrejskojazyčný zpravodajský server Ynet.

Jeho přežití „bylo jednoznačným zázrakem“, řekl.

„Seděli jsme v suce a užívali si nádhernou atmosféru. Můj syn, kterému je rok a čtyři měsíce, a moje žena seděli vedle mě. Najednou jsme uslyšeli výstřely, z rohu suky jsem uviděl kouř a velmi rychle jsem si uvědomil, že to byl střelecký útok,“ vyprávěl Nizari.

Nizari byl při útoku lehce zraněn, poté byl jeden z teroristů zabit a druhý zatčen.

„Ucítil jsem ránu do čelisti a okamžitě jsem popadl svou ženu a dítě a vešli jsme do domu,“ řekl pro Ynet. Poté, co ho prohlédli moji zdravotníci, odjel na ošetření do nemocnice.

„Je to těžký pocit,“ řekl. „Přechod z prázdninové atmosféry do atmosféry útoku v jedné vteřině je těžko stravitelný. Mohlo to dopadnout jinak, je to opravdu jednoznačný zázrak. Na židli, na které jsem seděl, jsou stopy po střelbě, a kdyby se kulka trochu vychýlila, mohlo to dopadnout úplně jinak.“

Jeho pocit bezpečí byl také snížený, řekl zpravodajskému webu.

„Byl jsem bojovníkem v elitní jednotce a v IDF jsem měl pocit, že dávám lidem pocit bezpečí. Domů jsem se vracel s šíleným uspokojením.“

Po zkušenostech ze suky, kdy byla v ohrožení i jeho žena a dítě, si však klade otázku, zda by bylo možné útoku vůbec zabránit.

David, Yonatanův otec, řekl, že „jednotka IDF o tomto oddílu věděla už dva týdny. Teroristé přijeli autem. Odstřelovači je viděli a nedostali povolení ke střelbě, dokud nezačali střílet a málem nezabili mou rodinu. V suce nás bylo šestnáct“.

Mluvčí IDF v reakci uvedl: „Vojáci IDF, kteří v oblasti působili, na teroristu vystřelili a zneškodnili ho. Stejně jako u všech teroristických incidentů byl incident jasný. Později v noci jednotky IDF společně s vojenskou policií IDF uzavřely kruh a zatkly druhého teroristu, který uprchl“.

„Síly navíc lokalizovaly zbraň, s níž byl útok proveden… Síly IDF budou v oblasti nadále nepřetržitě operovat s cílem zmařit terorismus.“

Později v sobotu večer jednotky IDF lokalizovaly zbraň, kterou teroristé použili, na základě informací, které se objevily při vyšetřování Šin Bet (Izraelská bezpečnostní agentura). Zbraň, puška M-16, byla předána k forenzním testům.

17.10.2022 05:51 Daniel Žingor173Zdroj: United with Israel