Praha Jeruzalém

Tak to dopadá, když západní vlády štědře rozdávají Palestincům nespočetné miliony dolarů, aniž by požadovaly odpovědnost a aniž by požadovaly ukončení jedovaté palestinské rétoriky proti Izraeli a Židům.

Autor: Khaled Abu Toameh, The Gatestone Institute, 12. října 2022

Britská premiérka Liz Trussová čelí pomlouvačné kampani ze strany Palestinců, protože se odvážila veřejně vyjádřit svou podporu Izraeli.

Trussová je napadána také proto, že hovořila o možnosti přesunu britského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Kampaň proti britské premiérce připomíná pomluvy, které Palestinci směřovali proti některým vysokým poradcům a představitelům amerického prezidenta Donalda Trumpa, včetně velvyslance Davida Friedmana, Jasona Greenblatta a Jareda Kushnera. Stejně jako Trussová byli i tito představitelé Trumpovy administrativy terčem útoku kvůli své podpoře Izraele.

Palestinští představitelé v průběhu let prokázali, že neváhají používat urážky a hanlivé výroky proti jakémukoli západnímu představiteli, který se odváží vyjádřit podporu Izraeli nebo nesdílí jejich nenávist vůči Izraeli. Pro tyto vůdce je každý, kdo vyjádří podporu Izraeli, „rasista“ a „extremista“.

Cílem palestinských útoků na proizraelské západní představitele je zastrašit je a zastrašovat a odradit ostatní od vyjadřování podobných názorů. Palestinské poselství těmto lidem ze Západu: „Pokud stojíte na straně Izraele, jste nenávistní a rasističtí sionisté“ – což znamená „Pokud nejste Židé, můžete jimi klidně být: jste stejně hrozní jako Židé“.

V roce 2018 označil prezident Palestinské samosprávy (PA) Mahmúd Abbás tehdejšího velvyslance USA v Izraeli Davida Friedmana (který je Žid) za „psího syna“. V jiném případě Abbás vyjádřil naději, že Bůh „zničí“ Friedmanův dům.

Palestinští publicisté spjatí s Abbásem často označovali Friedmana za „rasistického sionistu“ a „fašistického osadníka“.

Podobně i dva Trumpovi (židovští) vysocí poradci, Jared Kushner a Jason Greenblatt, byli Palestinci odsuzováni jako „extremističtí sionisté“ a „mluvčí izraelské vlády“.

„Jason Greenblatt, Jared Kushner a David Friedman nejsou nic jiného než banda extremistických sionistů, kteří vykonávají agendu (bývalého izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua,“ uvedl Mustafa Barghútí, bývalý palestinský kandidát na prezidenta v roce 2019.

Nikki Haleyová, která není Židovka a za Trumpovy vlády působila jako velvyslankyně USA při OSN, byla Palestinci pravidelně odsuzována za podporu Izraele. Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), teroristická skupina známá únosy letadel a nesčetnými teroristickými útoky proti Izraeli, označila Haleyovou za „větší sionistku než byl Herzl“, rakousko-uherský židovský politický aktivista, který byl otcem moderního politického sionismu.

Začátkem tohoto měsíce řekla britská premiérka Liz Trussová na setkání konzervativních přátel Izraele, že je „velkou sionistkou a velkou podporovatelkou Izraele“, a znovu přislíbila, že „posune britsko-izraelské vztahy od síly k síle“.

Ve svém projevu na konferenci Konzervativní strany v Birminghamu vyjádřila vážné obavy z íránských jaderných ambicí.

„Věřte mi, že Spojené království nikdy nedovolí – společně s našimi spojenci – aby Írán získal jadernou zbraň,“ řekla.

„V tomto světě – kde čelíme hrozbám ze strany autoritářských režimů, které nevěří ve svobodu a demokracii – musí dvě svobodné demokracie, Spojené království a Izrael, stát bok po boku a v budoucnu si budeme ještě bližší.“

Již dříve se Trussová nechala slyšet, že uvažuje o přemístění britského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Není překvapením, že prohlášení britské premiérky na podporu Izraele z ní udělala nového nepřítele Palestinců.

„Je Liz Trussová agentkou izraelského Mossadu, která byla implantována do Konzervativní strany?“ zeptal se palestinský novinářský veterán Násir Lahham. „Je snad nakažena virem sionismu?“ ptá se.

Lahham, který je úzce spjat s vedením Palestinské samosprávy, odsoudil britskou premiérku jako „ignorantku, malichernou a hlupačku“. Vyzval také palestinské vedení, aby Trussovou prohlásilo za personu non grata.

Demokratická fronta pro osvobození Palestiny (DFLP), další frakce OOP, odsoudila Trussovou za to, že „symbolizuje britskou koloniální mentalitu“. Wissam Zagbar, vysoký představitel DFLP, řekl:

„Výroky Trussové nás nepřekvapují, protože Británie stále odmítá přiznat svou odpovědnost za velký historický hřích, který spáchala Balfourovou deklarací.“

Další známka pokračující radikalizace

Bývalý představitel Palestinské samosprávy Hassan Asfour také ostře zaútočil na britskou premiérku, označil ji za „rasistickou sionistku“ a vzkázal jí: „Jdi do háje!“

Íránem podporovaná teroristická skupina Hamás zase odsoudila Trussovou za její „naprostou zaujatost“ ve prospěch Izraele a vyzvala Palestince, aby pokračovali v boji „až do konce sionistické okupace z celé palestinské půdy“, což je eufemismus pro likvidaci Izraele.

Pomlouvačná kampaň proti britské premiérce je dalším projevem pokračující radikalizace Palestinců nejen proti Izraeli, ale proti každému, kdo se odváží říci o Izraeli dobré slovo. Tato radikalizace je výsledkem masivní kampaně palestinských představitelů a médií za delegitimizaci Izraele a démonizaci Židů.

Tato kampaň se shoduje s tím, jak palestinští představitelé neustále hovoří o svém závazku k tzv. dvoustátnímu řešení. Minulý týden se vysoký palestinský představitel Husajn aš-Šajch, hlavní kandidát na nástupce 87letého Mahmúda Abbáse, setkal ve Washingtonu s řadou představitelů Bidenovy administrativy, včetně poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanové a dalších vysokých představitelů.

„Diskutovali jsme o nejnovějším vývoji a o potřebě chránit a zachovat dvoustátní řešení,“ uvedl al-Šejch po setkání. „(Diskutovali jsme) o zahájení politického horizontu a zastavení všech jednostranných opatření, která toto řešení ničí.“

Pokud jsou palestinští představitelé tak oddaní „dvoustátnímu řešení“, měli by přestat se smrtícím podněcováním proti Izraeli. Tato kampaň povzbuzuje mladé Palestince k dalším teroristickým útokům proti Izraelcům.

Právě tato nenávistná kampaň je skutečnou překážkou míru mezi Izraelem a Palestinci. Západní země, které Palestince financují, již mnoho let palestinské podněcování proti Izraeli naprosto ignorují.

Nyní, jak je patrné z útoků na britskou premiérku, se západní představitelé sami stávají oběťmi pomlouvačných kampaní Palestinců. Tak to dopadá, když západní vlády štědře vynakládají nesčetné miliony dolarů na Palestince, aniž by požadovaly odpovědnost a aniž by požadovaly ukončení jedovaté palestinské rétoriky proti Izraeli a Židům.

Khaled Abu Toameh je oceňovaný novinář žijící v Jeruzalémě.

14.10.2022 05:27 Daniel Žingor221Zdroj: World Israel News

Klíčová slova