Praha Jeruzalém

Rishi Sunak podporuje přesun velvyslanectví do Jeruzaléma, legislativu proti BDS a aplikaci definice antisemitismu IHRA na britské instituce.

Autor: Pesach Benson, United with Israel, 24. října 2022

Rishi Sunak se stane příštím britským premiérem poté, co bývalý premiér Boris Johnson v neděli oznámil, že se nehodlá ucházet o vedení Konzervativní strany.

Sunak, 42letý bývalý manažer hedgeového fondu indického původu, má dobré vztahy s britskou židovskou komunitou a při mnoha příležitostech vyjádřil podporu Izraeli. Vítěz souboje o vedení Konzervativní strany se automaticky stane premiérem bez všeobecných voleb.

V souboji o post lídra toryů se umístil na druhém místě za Liz Trussovou poté, co Boris Johnson v červenci odstoupil kvůli řadě etických skandálů.

Sunak a Izrael

Během své kampaně na post předsedy strany Sunak v červenci vystoupil na setkání konzervativních přátel Izraele, kde uznal Jeruzalém za „historické hlavní město Izraele“ a podpořil názory Trussové na přesun britského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma s tím, že pro tento krok existují „pádné důvody“.

Na stejném setkání Sunak také uvedl, že chce, aby se na pořad jednání parlamentu dostala legislativa proti BDS, a kritizoval kontroverzní zprávu Amnesty International, která obviňuje Izrael z provádění apartheidu vůči Palestincům, a označil ji za „zcela nesprávnou a upřímně řečeno urážlivou“.

V srpnovém rozhovoru pro londýnský list Jewish Chronicle Sunak označil Izrael za „zářivý maják naděje“ a vyzval více britských institucí, aby přijaly definici antisemitismu Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu. Velká Británie přijala definici IHRA v roce 2018, jako první vláda, která tak učinila.

K otázce Íránu Sunak JC řekl: „Írán vyzbrojený jadernými zbraněmi by představoval existenční hrozbu pro Izrael a povzbudil by íránskou síť teroristických skupin v celém regionu. Naléhavě potřebujeme novou, posílenou dohodu a věrohodná hrozba zpětných sankcí je jediným způsobem, jak můžeme Írán donutit, aby se tím vážně zabýval.“

Sunakův vzestup

Trussová odstoupila po pouhých 45 dnech ve funkci, což je nejkratší doba ve funkci premiérky v britské historii.

Podkopala ji hluboce nepopulární hospodářská politika. Hodnota britské libry prudce klesla, což vyvolalo náhlý růst úrokových sazeb, inflace a životních nákladů. Její vedení bylo dále podkopáno propuštěním a rezignací několika vysokých ekonomických úředníků.

Sunak působil za Johnsona jako kancléř pokladu, tedy hlavní ministr financí vlády. V červenci však rezignoval na protest proti Johnsonovu postupu v souvislosti s obviněním ze sexuálního obtěžování kolegy z konzervativního parlamentu Chrise Pinchera.

Sunak v Trussové vládě nezastával žádnou vládní funkci a zůstal tak nedotčen ekonomickým propadem Británie.

Mezi dalšími toryi, kteří se ucházejí o vedení strany, jsou Penny Mordauntová, která působila jako předsedkyně Dolní sněmovny, a méně známý Brandon Lewis, který za Trussové zastával funkci ministra spravedlnosti.

Opoziční labouristé prosazují celostátní hlasování a je možné, že konzervativci někdy v budoucnu vyvolají předčasné volby. Jinak se příští volby v Británii uskuteční v lednu 2025.

26.10.2022 05:16 Daniel Žingor124Zdroj: United with Israel

Klíčová slova