Praha Jeruzalém

Podle rozsáhlého průzkumu se téměř 79% amerických voličů domnívá, že by Spojené státy měly pokračovat v jednáních s Íránem.

Autor: Elad Benari 6. října 2022 4:39

Podle ve středu zveřejněného průzkumu podporuje drtivá většina Američanů diplomacii s Íránem s cílem omezit jeho jaderný program.

Rozsáhlý každoroční průzkum nadace Eurasia Group, z něhož citovala agentura AFP, ukázal, že téměř 79% amerických voličů se domnívá, že Spojené státy „by měly pokračovat v jednáních, aby zabránily Íránu získat nebo vyvinout jadernou zbraň v blízké budoucnosti“.

Bývalý prezident Donald Trump v roce 2018 od dohody odstoupil, ale podle průzkumu téměř 72% republikánů jadernou diplomacii s Íránem podporuje. Na konkrétní detaily dohody z roku 2015 se průzkum neptal.

Nadace Eurasia Group provedla ve dnech 2. až 8. září průzkum mezi 2 002 dospělými Američany ve věku, kdy mají volební právo.

Nepřímé rozhovory mezi USA a Íránem o návratu k dohodě z roku 2015 se v posledních týdnech zadrhly.

Írán nedávno oznámil, že předložil své připomínky k odpovědi USA na návrh Evropské unie na oživení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

Zatímco mluvčí íránského ministerstva zahraničí tehdy uvedl, že íránská odpověď byla připravena na základě konstruktivního přístupu, vysoký představitel Bidenovy administrativy pro server Politico uvedl: „Odpověď Íránu studujeme, ale podstatné je, že vůbec není povzbudivá.“

Vysoce postavený evropský představitel, který se přímo podílí na jaderných rozhovorech s Íránem, později řekl Baraku Ravidovi z Axiosu, že poslední odpověď Íránu na návrh EU je nepřiměřená a naznačuje, že Íránci nemají zájem na uzavření dohody.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian následně prohlásil, že íránský postoj v jednáních se nezměnil, a tvrdil, že „jedinou překážkou dohody je nedostatek realismu a nezbytného odhodlání ze strany Ameriky“.

Západní diplomaté uvedli, že v současné době neprobíhají žádná aktivní jednání a je nepravděpodobné, že by k průlomu mohlo dojít před listopadovými volbami v polovině volebního období v USA.

Jeden z amerických představitelů koncem minulého měsíce uvedl, že snahy o oživení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 „narazily na zeď“ kvůli tomu, že Írán trvá na ukončení vyšetřování jaderného dozoru OSN.

Začátkem tohoto týdne mluvčí íránského ministerstva zahraničí uvedl, že je stále možné oživit jadernou dohodu se světovými mocnostmi z roku 2015.

„Pokud druhá strana, zejména vláda USA, projeví politickou vůli, je možné, že dohoda bude uzavřena v krátké době,“ dodal.

06.10.2022 06:04 Daniel Žingor47Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova