Praha Jeruzalém

Akce zdůrazňuje závazek ICEJ spolu s KKL-JNF k zajištění bezpečnosti izraelských komunit v oblasti Šaar HaNegev.

Od: All Israel News 17. října 2022

Přibližně 700 křesťanů se zapojilo do shromáždění solidarity s Izraelci, kteří žijí pod neustálým raketovým ohrožením podél hranice s Gazou na jihu Izraele.

Akce v neděli završila týdenní oslavy Svátku stánků, které sponzorovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Ofir Libstein, starosta regionální rady Ša’ar HaNegev, přivítal křesťanské návštěvníky a poděkoval jim za jejich podporu.

„Je to úžasné a nádherné místo, kde se dá žít z 95 %,“ řekl Libstein během shromáždění, které se konalo na nádvoří střední školy Sha’ar HaNegev v areálu Sapir College.

 

„Ale je tu 5 % času, kdy se tu nežije snadno,“ pokračoval. „Všichni lidé, kteří zde žijí, trpí post-, post-, post-, post-traumatem. Když vám někdo prostě zavře dveře, tak nadskočíte. Není snadné tady takhle žít… Je to, jako byste měli dva příběhy. Jeden příběh je, že je to krásné místo – ale ten druhý příběh, ten není jednoduchý.“

Akce upozornila na četné projekty a pomoc ICEJ v izraelských městech a vesnicích v celé obálce Gazy, včetně nedávného daru 140 přenosných protiatomových krytů a dvou desítek hasičských vozidel, které pomáhají jihoizraelským obcím vypořádat se s neustálou hrozbou raket a žhářských balónů z teroristické organizace Hamás v Gaze.

ICEJ rovněž potvrdila svůj závazek k zajištění bezpečnosti a opětovnému ozelenění regionu tím, že spolupracuje s Keren Kayemet LeYisrael-Jewish National Fund (KKL-JNF). Místopředseda a mluvčí ICEJ David Parsons předal této neziskové organizaci šek na 230 000 NIS (65 000 USD) na výsadbu ochranných živých plotů a zalesnění vypálených oblastí v okrajových částech Gazy.

Předseda ICEJ Jürgen Bühler během slavnostního ceremoniálu řekl, že oblast Ša’ar HaNegev je příkladem pro celý svět, jak se vypořádat s krizí.

„Způsob, jakým se za posledních deset let zdvojnásobil počet místních obyvatel navzdory hrozbám, ukazuje na mimořádnou vytrvalost a krizové řízení zdejších komunit,“ řekl. „Stejného pozitivního ducha nacházíme po celém Izraeli, ale obzvláště jsme sem chtěli přivést naše křesťanské poutníky, aby nejen projevili solidaritu s těmito zranitelnými městy a vesnicemi, ale také aby se povzbudili, že i oni mohou překonat mnohé krize, kterým čelí ve svých částech světa.“

„V mnoha ohledech naši partneři z KKL-JNF tohoto ducha naděje a obnovy projevují již po desetiletí, neboť pomáhají proměnit Izrael z vyprahlé pouště v zelenou, kvetoucí zemi,“ dodal Bühler. „Toto shromáždění tedy také znamenalo potvrzení naší týmové spolupráce s KKL na znovuzazelenění této oblasti po letech žhářských balonů z Gazy a posílení bezpečnostních opatření v regionu pomocí stromořadí, která fungují jako vizuální bariéry před teroristickou hrozbou raketových oddílů Hamásu.“

Mezi řečníky byli také šéfové KKL-JNF Ronnie Vinnikov a Elisha Mizrahi a pro smíšené židovsko-křesťanské publikum vystoupilo několik křesťanských hudebních a tanečních souborů z Fidži, Německa a Filipín.

Na závěr shromáždění delegáti ICEJ také vypustili 1 000 modrých a bílých balónků s heliem, z nichž každý představoval modlitbu za mír v pohraniční oblasti Gazy.

Dříve v neděli ráno navštívila speciální VIP skupina delegátů slavnosti kibuc Kissufim, aby zde zasadila ochranný plot, který má zabránit milicím v Gaze v přímém výhledu na silnice a vesnice v blízkosti hranice. Později odpoledne si prohlédli úvodní úsek pětikilometrového teroristického tunelu z Gazy směrem ke kibucu Nirim, který nedávno objevily izraelské obranné síly.

IDF vybudovala ocelobetonovou podzemní bariéru, která je podle ní „důležitou součástí udržování bezpečnosti v regionu“, a potvrdila, že nově vykopané tunely již nepředstavují hrozbu pro izraelská města a obce v oblasti poblíž pásma Gazy.

18.10.2022 06:26 Daniel Žingor104Zdroj: All Israel news

Klíčová slova