Praha Jeruzalém

5. 11. 2022 19:00 – 5. 11. 2022 23:59

Pražská klezmerová kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska, Gruzie a České republiky, vystoupí 5. listopadu v 19.00 v Synagoze na Palmovce. Jako hosté vystoupí turecká zpěvačka ILÆY a houslista Erik Kadlíček.

Shum Davar vznikli roku 2013, hrají zejména židovské, romské, východoevropské a kavkazské lidové a zlidovělé písně. Tradiční repertoár kapely doplňují také autorské skladby akordeonisty Aliaksandra Yasinského. Na kontě mají tři alba – Lieben (2016), Tbiliso (2017) a Folklore Fusions (2020). Na jaře tohoto roku vydali singl Tribute to Ukraine, zpracovávající ukrajinské písně Čorna Rilla a Svaľava Kazačok, kterým vyzvali k vytrvalé podpoře odboje vůči tyranům vládnoucím v současném Rusku a Bělorusku. I ta během koncertu zazní. Akci pořádá Shum Davar ve spolupráci se spolkem Krajinou přílivu a sdružením Serpens, pečujícími o synagogu samotnou a kulturní život v Libni.

„Libeňská synagoga hostila naší kapelu už dvakrát. Po loňských významných personálních obměnách je to symbolické místo, kde kapela znovu ožije na samostatném slavnostním koncertu. Kromě toho má synagoga jedinečné kouzlo, ke kterému chováme veliký respekt.  Rovněž si vážíme spolupráce s místními organizátory, kteří vlévají po celý rok život do tohoto svatostánku. Libeň je místo s velkou židovskou tradicí a jsme hrdí, že tento kus historie nepohlcuje nicota a my jsme toho součástí,“ říká kapelník Daniel Kundrák.

ILÆY, zpěvačka, skladatelka, performerka a dabérka, spojuje ve své tvorbě Prahu, Istanbul a rodnou Ankaru. V současné době je také součástí Ochepovsky Project. Spolu se Shum Davar představí ILÆY několik tureckých lidových písní coby vzpomínku na své dětství.

Jako druhý host Shum Davar vystoupí houslista Erik Kadlíček, folklorista známý také z projektu Circus Problem. Spolu s arménským akordeonistou Gugarem Manukyanem zahrají repertoár arménských a gruzínských lidových a zlidovělých písní.

„Budeme mít skvělé hosty. Když jsme letos, jen několik dní po rozpoutání války, hráli na spontánně organizovaném, charitativním Koncertě pro Ukrajinu, potkali jsme zpěvačku ILÆY, zazpívala si s námi v publiku Jovano Jovanke, což nešlo přeslechnout. Díky její profesionalitě a nadšení přivést k životu turecké lidovky jsme měli spolupráci domluvenou během chvíle. Léto jsme snad jako všichni muzikanti trávili na pódiích a teď na podzim jsme šťastní, že tuto spolupráci můžeme koncertně realizovat. Spolupráce Shum Davar s Erikem Kadlíčkem má hlubší kořeny. Hraje s námi jako host od loňského roku a kromě skvělého tónu a improvizačních postupů je to kamarád, který nezkazí žádnou legraci,“ dodává akordeonista Shum Davar, Aliaksandr Yasinski. 

Místa na koncert si můžete zarezervovat na e-mailu krajinouprilivu@gmail.com. Vstupenky zakoupíte také na místě před začátkem koncertem.

31.10.2022 12:12 Kristýna Kupková77Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova