Praha Jeruzalém

Střelec v bratislavském LGBTQ baru vyzval v manifestu k vyvraždění všech Židů.

Autor: Philissa Cramer, JTA 15. října 2022 19:22

Muž, který ve středu zahájil palbu před LGBTQ barem na Slovensku, se řídil stejnými myšlenkami, včetně antisemitských názorů, které v posledních letech podnítily několik masových vrahů.

Střelec, který před barem Tepláreň v hlavním městě Bratislavě zabil dva lidi a třetího zranil, byl podle slovenské prezidentky „zradikalizovaný teenager“. Před střelbou vydal manifest a své přesvědčení nastínil také na Twitteru, kde byl podle hlídačů extremismu aktivní více než rok.

Střelcovy výsledky na Twitteru „vyvolávají otázky ohledně účinnosti moderování obsahu Twitteru a role platformy při šíření bělošského supremacistického obsahu“, napsalo Centrum pro extremismus Ligy proti hanobení (ADL) v analýze zveřejněné v pátek, která se týkala střelcova manifestu a online profilu. Analýza upozornila, že střelec, který byl ve čtvrtek nalezen mrtvý, na Twitteru informoval jak o svém plánu provést útok, tak se jím i chlubil.

 

V manifestu střelec podle ADL vyjádřil nenávist k LGBTQ osobám, uvedl, že „zkrotí“ děti, a podpořil „teorii velkého nahrazení“, tedy myšlenku, že Židé organizují kampaň, jejímž cílem je „nahradit“ bílé lidi barevnými. Podle analýzy ADL také použil několik frází vytvořených neonacistickými skupinami a vyzval ke genocidě Židů.

Manifest a jeho obsah přidává střelbu v Bratislavě na rostoucí seznam útoků, které se řídí podobným návodem. Teorie nahrazení inspirovala již několik antisemitských a extremistických útoků, včetně střelby v pittsburské synagoze v roce 2018, při níž bylo zavražděno 11 Židů, útoku na mešitu na Novém Zélandu v roce 2019, při němž zahynulo 51 osob, masakru v texaském Wal-Martu v roce 2019, jehož terčem byli hispánští přistěhovalci, a vraždy 11 černošských nakupujících v obchodě s potravinami v Buffalu ve státě New York na začátku tohoto roku.

„Písemnosti bratislavského střelce ukazují, jak dobře se orientoval v amerických bělošských supremacistech,“ napsal na Twitteru Oren Segal, ředitel Centra ADL pro extremismus. „Bílá nadřazenost je globální teroristickou hrozbou.“

Útok vyvolal na Slovensku, kde se na téměř 5,5 milionu obyvatel střílí jen zřídka a počet vražd se pohybuje kolem 60 ročně, výčitky a protesty. Tisíce lidí se v pátek připojily ke shromáždění v malebném starém městě Bratislavy, aby vyjádřily podporu slovenským LGBTQ občanům.

„My politici jsme zodpovědní za každé slovo, které řekneme. Přesto tu mnozí bezohledně zaplňují prostor nenávistí,“ napsala na Facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Štve mě, že ani někteří prokurátoři a soudci si neváží verbálních trestných činů a nepovažují je za nebezpečné. Už tři roky říkám a upozorňuji, že to nemusí skončit jen u slov,“ dodala.

„Důrazně odsuzuji vraždu dvou mladých lidí, které včera večer v Bratislavě zastřelil zradikalizovaný mladík,“ napsal na Twitteru premiér Eduard Heger. „Nelze tolerovat žádnou formu rasismu, nadřazenosti bílé rasy a extremismu vůči komunitám, včetně LGBTI.“

Slovenská média uvedla, že vrahem byl devatenáctiletý syn někdejšího politického kandidáta krajně pravicové protiimigrační strany Domovina, a dodala, že policie vyšetřuje, zda zbraň nepochází od jeho otce. Podle místních médií střelec po incidentu komunikoval na Twitteru a na diskusním fóru 4chan, které navštěvují extremisté.

Podle ADL tam zřejmě našel vřelé přijetí.

„Násilní extremisté již začali bratislavského střelce oslavovat jako ‚světce‘ a přirovnávat ho k dřívějším bělošským supremacistickým teroristům – právě těm, které obdivoval,“ napsala skupina ve své analýze.

16.10.2022 05:26 Daniel Žingor271Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News