Praha Jeruzalém

Abbás řekl ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi během setkání na okraj summitu v Kazachstánu, že Palestinská samospráva Bidenově administrativě nedůvěřuje.

Od: JNS, 16. října 2022

Americká administrativa kritizovala šéfa Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse za to, že se snaží zapojit Rusko do mírového procesu s Izraelem, uvedl v sobotu server Axios.

Abbás ve čtvrtek během setkání na okraj summitu v Kazachstánu řekl ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi, že Palestinská samospráva Bidenově administrativě nedůvěřuje.

„Nespoléháme na ni a v žádném případě nemůžeme akceptovat, že Amerika je jedinou stranou při řešení problému,“ řekl podle zprávy.

 

Abbás naopak uvedl, že Ramalláh je s podporou Moskvy „šťastný a spokojený“. „Rusko stojí na straně spravedlnosti a mezinárodního práva a to nám stačí,“ řekl.

 

Mluvčí Rady národní bezpečnosti v reakci pro Axios uvedl, že „jsme byli hluboce zklamáni, když jsme slyšeli… Abbásovy výroky na adresu prezidenta Putina. Rusko nestojí na straně spravedlnosti a mezinárodního práva, což dokazuje i poslední hlasování na Valném shromáždění OSN.“

Valné shromáždění OSN minulý týden schválilo rezoluci odsuzující anexi ukrajinského území Moskvou uprostřed probíhající války iniciované Ruskem.

Putin má podle mluvčího „daleko“ ke konstruktivnímu mezinárodnímu partnerovi, který by byl schopen působit jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu.

„Prezident Biden naproti tomu po desetiletí prokazoval odhodlání USA hledat kreativní řešení a pracovat na trvalém míru potřebném k rozvoji stability a prosperity na celém Blízkém východě,“ dodal mluvčí.

Od svého nástupu do funkce v lednu 2021 obnovil americký prezident Joe Biden pomoc Palestincům ve výši přibližně půl miliardy dolarů, která byla za Trumpovy vlády snížena. Minulý týden Abbásova možného nástupce Husajna aš-Šajcha přijal v Bílém domě poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Jednalo se o první oficiální návštěvu Palestince ve Washingtonu od prosince 2017, kdy Abbás vyhlásil Trumpově administrativě bojkot poté, co tehdejší prezident uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.

18.10.2022 05:56 Daniel Žingor105Zdroj: World Israel News

Klíčová slova