Praha Jeruzalém

Írán a Izrael se ocitly v dlouhé stínové válce na Blízkém východě i mimo něj.

Od: All Israel News 25. listopadu 2022

Plukovník Davúd Džafarí, vysoký důstojník íránských Islámských revolučních gard, byl v pondělí zabit bombou nastraženou u silnice u syrského hlavního města Damašku.

Podle íránské státem kontrolované tiskové agentury Tasnim sloužil Džafarí v Sýrii jako vojenský poradce a byl členem letecké divize IRGC, kterou Spojené státy označují za organizaci podporující terorismus. 

Syrská observatoř pro lidská práva, opoziční organizace monitorující válku se sídlem v Británii, tvrdí, že Džafarí byl odborníkem na bezpilotní letouny a leteckou obranu.

Bomba údajně zasáhla Džafarího auto v Sajjidě Zajnab jižně od Damašku a na místě zabila Džafarího bodyguarda, zatímco Džafarí sám svým zraněním v nemocnici podlehl. Ve středu IRGC obvinila ze smrtící bomby Izrael a pohrozila, že smrt svého vysokého důstojníka pomstí.

V prohlášení IRGC, které zveřejnila tisková agentura Tasnim, se uvádí, že Džafarího zabili „spolupracovníci sionistického režimu“ – což je hanlivé označení Izraele – a že „zločinný sionistický režim nepochybně dostane na tento zločin adekvátní odpověď“.

Íránský režim ajatolláhů, který v Íránu vládne od roku 1979, neuznává existenci Izraele a opakovaně slíbil, že židovský stát vymaže z mapy. 

Írán a Izrael jsou uzavřeny v dlouhé stínové válce, která probíhá na celém Blízkém východě i mimo něj, a Sýrie se stala ústředním dějištěm této probíhající íránsko-izraelské války.

Íránská islámská republika, která podporuje režim Bašíra Asada v Sýrii, má ambice vytvořit šíity ovládaný koridor, který by se táhl z Teheránu přes Sýrii až ke Středozemnímu oceánu.

Kromě toho Írán investoval miliardy dolarů do vojenského upevnění na severní hranici Izraele, přičemž v Sýrii působí proíránské milice a v Libanonu Teheránem podporovaná teroristická organizace Hizballáh.

Izrael reagoval stovkami leteckých útoků proti íránským a s Teheránem spojeným cílům v Sýrii i jinde v regionu. Koncem října mluvčí Izraelských obranných sil uvedl, že Izrael zničil 90% íránských vojenských prostředků v Sýrii.

Minulou neděli Mojtaba Fada, velitel IRGC v íránské provincii Isfahán, vydal výhrůžku naznačující, že Írán chce unést izraelského kandidáta na premiéra Benjamina Netanjahua a přivést ho jako otroka do Islámské republiky.

Podle íránského státem kontrolovaného zpravodajského serveru Bahar News Fada uvedl, že Netanjahu „doufal, že protesty v Íránu ho přimějí k cestě do Teheránu (do Íránu po protestech, kde nebudou mulláhové), ale dá-li Bůh, Islámská republika zvítězí (a potlačí protesty, čímž opět převezme vládu nad zemí) a dovleče tohoto premiéra do Íránu s řetězy na krku“.

Íránský velitel bez zjevné stopy ironie označil Izrael za „režim (Izraele), který vraždí děti!, zatímco íránské vládní síly zabily při probíhajících protirežimních protestech, které se šíří po celé zemi, nejméně 43 dětí a 25 žen. Celkem Írán zabil více než 300 svých civilistů.

Banafšeh Zand, íránsko-americký odborník na islámskou republiku, nedávno řekl deníku The Jerusalem Post, že íránský režim ajatolláhů „má ve zvyku vyhrožovat fyzickými útoky a atentáty na světové vůdce“.

„Jinými slovy, každý, kdo se odváží veřejně vystoupit proti bezostyšnému terorismu a násilné metodice Teheránu, dostane od chomejního přesně takovou hrozbu,“ řekl. „Ačkoli v uplynulých více než čtyřech desetiletích většina světových vůdců a mezinárodních orgánů, jako je OSN, před zločinností islámského režimu záměrně zavírala oči, nyní je stále více nepřehlédnutelná.“

27.11.2022 05:17 Daniel Žingor108Zdroj: All Israel news

Klíčová slova