Praha Jeruzalém

„Izrael používá divočáky k posílení své koloniální moci na palestinské půdě,“ tvrdí takzvaný Institut pro blízkovýchodní porozumění.

Od: World Israel News, 18. listopadu 2022

Protiizraelští aktivisté tvrdí, že izraelští „osadníci“ používají divočáky k ohrožování Palestinců, informoval ve čtvrtek deník The Jerusalem Post.

„Izrael používá divočáky k posílení své koloniální moci na palestinské půdě,“ uvedl americký Institut pro blízkovýchodní porozumění.

„Bylo zjištěno, že izraelští osadníci vypouštějí divočáky na palestinskou zemědělskou půdu jako formu týrání. Tito nelegální osadníci používají divočáky k nátlaku a zastrašování Palestinců v naději, že je vyženou z jejich pozemků a uvolní je pro nelegální růst osad,“ uvedla nevládní organizace.

Palestinský výzkumník Rawan Samamreh na protiizraelském webu Mondoweiss napsal, že izraelské ekologické postupy umožňují šíření divokých prasat a upírají palestinským zemědělcům možnost se bránit, uvedl deník Post.

Podle Mondoweiss divočáci nejenže poškozují úrodu a majetek, ale také napadají lidi.

„Využívání divočáků je součástí staršího sionistického imperativu kolonizovat přírodu,“ tvrdí Samamreh. „Jako válečná zbraň byly použity i borovice JNF (Židovského národního fondu), které díky své kyselosti zabíjely všechny okolní rostliny v palestinské krajině a činily půdu nepoužitelnou pro palestinské pastevce. Totéž platí pro ozbrojování divokých prasat v krajině Západního břehu Jordánu.“

Tvrzení protiizraelských aktivistů a palestinských představitelů o údajném používání divočáků jako zbraně ze strany Izraele nejsou ničím novým, dodal list s tím, že v roce 2014 prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás obvinil Izrael, že tato divoká zvířata vypouští proti palestinským obyvatelům každou noc.

Shodou okolností bylo severoizraelské město Haifa ohroženo divočáky v roce 2020, kdy byly ulice během koronavirového lockdownu výluky liduprázdné.

20.11.2022 06:03 Daniel Žingor204Zdroj: World Israel News