Praha Jeruzalém

Šejch Ikrima Sabrí, jeden z předních palestinských arabských duchovních, vyzývá muslimy, aby byli ostražití vůči pokusům Židů „zaútočit“ na mešitu Al-Aksá.

Autor: Dalit Halevi 28. listopadu 2022 4:42

Šejch Ikrima Sabrí, předseda Nejvyšší islámské rady a kazatel v mešitě Al-Aksá, v neděli odsoudil výroky jmenovaného ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira týkající se modliteb na Chrámové hoře a označil je za „rasistické a nevhodné“.

V rozhovoru pro Channel 12 News, který byl odvysílán v sobotu večer, Ben Gvir řekl: „Samozřejmě, že půjdu na Chrámovou horu. Co je to za otázku? Tento rasistický postoj, který říká, že Žid, který jde na Chrámovou horu, je špatný, to je v mých očích rasismus. Chrámová hora je pro Izraelce tím nejdůležitějším místem. Já na Chrámovou horu vystoupím, ale nebudu nikomu upírat právo na Chrámovou horu vystoupit. Židé mají lidská práva všude ve Státě Izrael.“

Sabrí v reakci uvedl, že izraelská vláda je plně odpovědná za to, co nazval „výhrůžkami“ ze strany Ben Gvira, a zdůraznil, že „palestinský lid nikdy nedovolí jemu ani jiným, aby narušil posvátnost mešity Al-Aksá“.

Podle islámského pojetí je za oblast mešity Al-Aksá považována celá oblast Chrámové hory včetně Západní zdi a Židé nemají na tuto oblast žádné náboženské ani historické právo.

Sabrí řekl, že Ben Gvirova slova „vystupňují situaci napětí v (mešitě) Al-Aksá a třenice s muslimskými věřícími v mešitě“.

Vyzval obyvatele Jeruzaléma, aby byli ostražití vůči pokusům o provokace „osadníků“ a zmařili tak snahy „zaútočit“ na mešitu Al-Aksá.

Sabrí pravidelně obviňuje Izrael ze snahy „judaizovat“ oblast Chrámové hory. Před několika lety obvinil „extremistické“ židovské organizace z vedení právní bitvy, jejímž cílem je dosáhnout izraelské svrchovanosti v mešitě Al-Aksá.

V roce 2014 prohlásil, že Al-Aksá je pro Araby „červenou linií“, a dodal: „Nevzdáme se ani zrnka země (v mešitě Al-Aksá), protože Židé k ní nemají vůbec žádný vztah“.

28.11.2022 05:40 Daniel Žingor127Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova