Praha Jeruzalém

Prestižní institut odebral cenu, kterou rapper obdržel v roce 2015 za přínos umění a kultuře.

Rapper Kanye West už nemá čestný doktorát ze School of the Art Institute of Chicago (SAIC).

Prestižní vysoká škola výtvarných umění ve čtvrtek oznámila, že odebírá čestný titul udělený Westovi, který vystupuje pod jménem Ye, ve světle jeho antisemitských komentářů o Židech a dalších urážlivých nedávných prohlášení, včetně toho, že miluje nacisty.

Vysoká škola ve svém prohlášení uvedla, že „SAIC odsuzuje a zavrhuje protičernošské, antisemitské, rasistické a nebezpečné výroky Kanye Westa (nyní známého jako Ye), zejména pak ty namířené proti černošským a židovským komunitám,“ CNN hlášeno.

„Činy Westa nejsou v souladu s posláním a hodnotami SAIC a my jsme mu odebrali čestný titul,“ dodalo prohlášení.

Vysoká škola udělila čestný titul rapperovi a módnímu návrháři v roce 2015 za jeho přínos umění a kultuře.

Organizace Against Hate (v překladu Proti nenávisti) v rámci SAIC, požadovala zrušení Westova titulu kvůli jeho urážlivým prohlášením a vytvořila petici Change.org.

„Bez ohledu na jeho příspěvek před obdržením tohoto ocenění je škodlivé umožnit Yeovi, jak je v současnosti znám, pokračovat ve využívání School of the Art Institute of Chicago k podpoře legitimizace nenávisti a násilí,“ stojí v petici. Podle té by ponechání ceny poškodilo reputaci školy.

„Tato újma má dopad na umělce, designéry a studenty přidružené k School of the Art Institute of Chicago a jejich hodnoty spravedlnosti, soucitu a svobodného projevu bez nenávisti,“ dodává.

Petiční stránka ve čtvrtek zveřejnila dopis od prezidentky SAIC Elissy Tennyové. V prohlášení Tennyová popsala Westovy komentáře o Židech a černoších jako „nechutné a odsouzeníhodné“ a „bolestné pro celou naši komunitu“.

„Bylo to těžké rozhodnutí, které bylo důkladně zváženo,“ řekla Tennyová.

Poznamenala, že to byl první případ za 80 let, kdy vysoká škola odebrala titul.

Dopad mnoha urážlivých prohlášení Westa o židovské komunitě pokračoval tento týden, když prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder ve čtvrtek poslal dopis generálním ředitelům společností Apple a Spotify, v nichž požadoval odstranění hudby antisemitského rappera ze svých platforem.

Podle zprávy v New York Post, Lauder poslal dopis generálnímu řediteli Applu Timu Cookovi a CEO Spotify Danielu Ekovi, ve kterém uvedl, že je „nepřijatelné, aby ani Apple Music ani Spotify neodstranily hudbu pana Westa, protože zpěvák pokračuje v šíření antisemitské rétoriky“.

„Antisemitské tirády Kanye Westa přesahují obchod i konspirační teorie. Hlásí se k nacismu v jeho nejčistší a nejnenávistnější podobě a je možná jedinečným ztělesněním alarmujícího vzestupu nenávisti k Židům v Americe,“ pokračoval dopis.

Autor: Israel National News, 9. prosince 2022

10.12.2022 09:48 Kristýna Kupková98Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News