Praha Jeruzalém

Dohoda o protivzdušné obraně s 15 evropskými zeměmi by se v případě, že ji schválí Spojené státy, stala vůbec největší izraelskou dohodou o vývozu zbraní.

Autor: Udi Etsion, CTech, 10. listopadu 2022

Ministerstvo obrany Spojených států v současné době projednává žádosti izraelského i německého ministerstva obrany o schválení prodeje stíhačů balistických raket Arrow-3. V současné době probíhají jednání s izraelským a německým ministerstvem obrany.

Obchod, který byl původně uzavřen s Německem a jehož hodnota se odhadovala na zhruba 2 miliardy eur, by měl narůst na rekordní 3 miliardy eur poté, co 14 členských zemí NATO a Finsko podepsaly začátkem tohoto měsíce dopis o záměru, kterým byl zahájen vývoj společného obranného systému nazvaného European Sky Shield Initiative.

Washington má právo vetovat jakoukoli dohodu, protože USA hradily většinu nákladů na vývoj a výrobu raket Arrow.

USA odmítly předchozí žádosti společnosti Israel Aerospace Industries o prodej systému Arrow zemím, jako je Jižní Korea. V Izraeli i v Německu však panuje optimismus, že Američané dohodu mezi dvěma nejbližšími spojenci schválí v návaznosti na rostoucí napětí na kontinentu po ruské invazi na Ukrajinu.

Americká společnost Boeing bude zodpovědná za výrobu některých částí střel, stejně jako to dělá u raket vyráběných pro izraelské letectvo. Německo v rámci dohody zakoupí také americké rakety země-vzduch Patriot.

Doposud největší izraelský zbrojní obchod byl uzavřen s Indií v hodnotě 1,6 miliardy dolarů.

Německo stanovilo poměrně rychlý časový harmonogram dohody a požaduje, aby první systém Arrow byl v zemi funkční již v roce 2025.

Izraelský vývoz zbraní dosáhl v roce 2021 historicky nejvyšší hodnoty 11,3 miliardy dolarů. Prodeje nadále prudce rostou díky vyšším výdajům na obranu v Evropě, zvýšenému zájmu o izraelské vojenské technologie a větším objednávkám.

Na této zprávě se podíleli pracovníci organizace United with Israel.

11.12.2022 06:06 Daniel Žingor113Zdroj: United with Israel

Klíčová slova