Praha Jeruzalém

Izraelská bezpečnostní agentura zatkla čtyři členy Brigád mučedníků Al Aksá a zneškodnila aktivovanou bombu ukrytou v hasicím přístroji připraveném k odpálení.

Autor: Lauren Marcus, World Israel News, 26. prosince 2022

Izraelská bezpečnostní agentura Šin Bet v pondělí oznámila, že zmařila bombový útok namířený na izraelské civilisty.

Agentura zatkla čtyři členy teroristické buňky a zneškodnila aktivní bombu ještě před jejím odpálením.

Teroristé byli zatčeni 14. prosince a bombu ukrytou v hasicím přístroji, která měla být použita při chystaném útoku, Šin Bet to zajistila a a bombu zneškodnila.

Zpráva o zatčení byla zveřejněna až téměř dva týdny po zmaření útoku.

Podle Šin Bet plánovali operativci z měst v Judeji a Samaří kontrolovaných Palestinskou samosprávou odpálit výbušninu v hustě osídlených civilních oblastech na území Izraele pomocí bomby podobné těm, které byly odpáleny koncem listopadu v Jeruzalémě.

Čtyři teroristé – příslušníci vojenské odnože vládnoucí strany Fatah, Brigády mučedníků Al-Aksá – byli v úzkém kontaktu s teroristy z Gazy, kteří jim předali instrukce, jak bombu zkonstruovat.

Ahmed Taher Jaradat z Džaninu, Kayes a-Shiab z Qabatiya, Younes Odeh z al-Ras a Khaled Marei z Bal’a byli identifikováni jako zatčení členové buňky.

V prohlášení Šin Bet se neuvádí, zda je někdo z nich zapojen do smrtících bombových útoků v Jeruzalémě před několika týdny, protože úřady dosud nikoho za tyto útoky nezatkly.

Agentura upozornila na komunikaci mezi teroristy z Gazy a operativci v Judeji a Samaří a uvedla, že „považuje Hamás za odpovědný za veškerou teroristickou činnost vycházející z pásma Gazy“.

„Válka proti teroristům a jejich buňkám pokračuje denně ve všech sektorech. Bezpečnostní síly neustále pracují na zmaření všech pokusů o útok,“ uvedl v prohlášení odstupující premiér Jair Lapid.

„Bitva ještě neskončila. Stát Izrael má nulovou toleranci vůči terorismu a neustále proti němu zasahuje. Jen tak můžeme vedle neúprosného boje proti terorismu zachovat běžný život.“

27.12.2022 05:34 Daniel Žingor80Zdroj: World Israel News

Klíčová slova