Praha Jeruzalém

Mluvčí ministerstva zahraničí komentuje smrt šestnáctileté dívky během střetů v Jeninu: Tragická událost. Je to srdcervoucí.

Autor: Elad Benari 13. prosince 2022 4:03

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price v pondělí vyzval k vyvození odpovědnosti v souvislosti se smrtí šestnáctileté palestinské arabské dívky během nedělních nočních střetů v Jeninu.

V odpovědi na otázku reportéra Price řekl: „Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině Jany Zakarnehové, mladé dospívající dívky, která byla zabita. Je to tragická událost. Je to srdcervoucí událost pokaždé, když se dozvíte o zabití civilisty při těchto typech operací.“

 

„Chápeme, že IDF provádí vyšetřování toho, co se stalo. Doufáme, že v tomto případě dojde k vyvození odpovědnosti. Zaznamenal jsem, že odstupující premiér Lapid vyjádřil soustrast rodině Jany Zakarnehové, a bereme na vědomí, že její tragická smrt přichází v kontextu stupňujícího se násilí na Západním břehu Jordánu, které již nějakou dobu zaznamenáváme a oplakáváme,“ dodal.

„Právě tento alarmující nárůst palestinských a izraelských úmrtí a zranění, včetně zranění mnoha dětí a nyní i smrti mladé palestinské teenagerky – znovu zdůrazňujeme, že je třeba, aby všechny strany podnikly kroky k deeskalaci situace. Je nezbytné, aby samotné strany přijaly naléhavá opatření a zabránily tak ještě větším ztrátám na životech,“ řekl Price.

K nedělnímu nočnímu incidentu došlo během operace izraelských bezpečnostních sil v Jeninu v rámci operace „Prolomení vlny“.

Bezpečnostní síly zadržely 18 hledaných osob, mezi nimiž byly i tři hledané osoby podezřelé z teroristické činnosti v Jeninu. Během akce podezřelí házeli výbušniny a silně stříleli na vojáky. Podezřelí také házeli na vojáky zápalné bomby z různých oblastí, včetně střech domů. Vojáci odpověděli ostrou střelbou směrem k ozbrojeným podezřelým, kteří byli v oblasti identifikováni.

IDF v pondělí uvedly, že počáteční vyšetřování incidentu z nedělní noci zjistilo, že „dívka, která byla zabita, byla zasažena neúmyslnou střelbou mířenou na ozbrojence na střeše v oblasti, ze které byly jednotky ostřelovány. Zdá se, že dívka, která byla zabita, byla na střeše jednoho z domů v blízkosti ozbrojenců“.

„Tvrzení, že bezpečnostní síly záměrně střílely na nezúčastněné civilisty, je nevěrohodné a nepodložené. Bezpečnostní složky budou nadále incident vyšetřovat a pracovat na objasnění jeho okolností,“ dodalo prohlášení.

„IDF a jejich velitelé litují jakéhokoli poškození nezúčastněných civilistů, včetně těch, kteří se během přestřelek nacházejí v bojovém prostředí a v těsné blízkosti ozbrojených teroristů. Bezpečnostní síly budou i nadále provádět protiteroristické aktivity všude tam, kde to bude nutné, a zároveň se budou snažit zabránit poškození nezúčastněných civilistů,“ uzavírá prohlášení.

Premiér Jair Lapid vyjádřil soustrast nad smrtí šestnáctileté dívky. Lapid zdůraznil, že zveřejněné vyšetřování je pouze předběžné a že bezpečnostní složky pokračují ve vyšetřování případu s cílem objasnit okolnosti incidentu.

Uvedl, že Stát Izrael bude i nadále mařit terorismus a chytat teroristy, kdekoli to bude nutné, ale že vojáci IDF a bezpečnostní síly budou vždy postupovat s maximální opatrností, aby zabránili civilním obětem – a to i za těch nejsložitějších okolností.

13.12.2022 05:31 Daniel Žingor134Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News