Praha Jeruzalém

Designovaný premiér reagoval na článek v New York Times, který varoval před jeho nastupující novou vládou.

Od: Israel National News 18. prosince 2022, 23:33

Designovaný premiér Benjamin Netanjahu v neděli reagoval na článek zveřejněný v deníku The New York Times, který varoval před Netanjahuovou nastupující novou vládou.

„Poté, co deník New York Times po léta pohřbíval holocaust na svých zadních stránkách a po desetiletí démonizoval Izrael na svých titulních stránkách, nyní ostudně vyzývá k podkopání zvolené nastupující izraelské vlády,“ napsal Netanjahu na Twitteru.

 

„Zatímco NYT pokračují v delegitimizaci jediné skutečné demokracie na Blízkém východě a nejlepšího amerického spojence v regionu, budu i nadále ignorovat jejich nepodložené rady a místo toho se zaměřím na budování silnější a prosperující země, posílení vazeb s Amerikou, rozšíření míru s našimi sousedy a zajištění budoucnosti jediného židovského státu,“ dodal.

V článku, který v sobotu zveřejnila redakce deníku The New York Times, se uvádí, že Netanjahuova vláda „představuje významnou hrozbu pro budoucnost Izraele – pro jeho směřování, bezpečnost a dokonce i pro myšlenku židovské domoviny. Postoj vlády by totiž mohl vojensky i politicky znemožnit, aby vůbec vzniklo dvoustátní řešení“.

Op-ed vyzývá Bidenovu administrativu, aby jednala a „učinila vše, co je v jejích silách, aby vyjádřila svou podporu společnosti, která se řídí rovnými právy a právním státem v Izraeli, stejně jako v zemích po celém světě. Byl by to akt přátelství, který by odpovídal hlubokému poutu mezi oběma národy“.

„Mezi ministry nové vlády mají být i takové osobnosti jako Itamar Ben-Gvir, který byl v roce 2007 v Izraeli odsouzen za podněcování k rasismu a podporu židovské teroristické organizace. Pravděpodobně bude ministrem národní bezpečnosti. Očekává se, že Bezalel Smotrich, který dlouhodobě podporuje přímou anexi Západního břehu Jordánu, bude jmenován příštím ministrem financí s dalšími pravomocemi v oblasti správy Západního břehu Jordánu. Na post náměstka v premiérově kanceláři, který má na starosti židovskou identitu, by měl Netanjahu jmenovat Aviho Maoze, který se kdysi sám označil za ‚hrdého homofoba‘,“ uvádí úvodník Timesů.

„Tyto kroky jsou znepokojivé a američtí představitelé by to měli říci. Hlavní reakcí Bidenovy administrativy byl zatím opatrný projev ministra zahraničí Antonyho Blinkena před liberální advokační skupinou J Street 4. prosince, v němž prohlásil, že Spojené státy se budou zabývat izraelskou politikou, nikoli jednotlivci.“

„Umírněné síly v izraelské politice a občanské společnosti již plánují energický odpor proti legislativě, která by omezila pravomoci izraelského Nejvyššího soudu nebo práva arabské menšiny či komunity L.G.B.T.Q.“. Zaslouží si podporu americké veřejnosti a Bidenovy administrativy,“ píše se v úvodníku.

Článek uzavírá slovy: „Cokoli, co by podkopalo demokratické ideály Izraele – ať už přímá anexe židovských osad nebo legalizace nelegálních osad a outpostů – by podkopalo možnost dvoustátního řešení. Americká podpora Izraele odráží úctu našich dvou zemí k demokratickým ideálům. Prezident Biden a pan Netanjahu by měli udělat vše pro to, aby tento závazek potvrdili.“

19.12.2022 05:27 Daniel Žingor136Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova