Praha Jeruzalém

Pouze pět zemí hlasovalo tento týden s Izraelem proti rezoluci vyzývající Jeruzalém, aby se vzdal svého jaderného arzenálu.

Od: United with Israel, 9. prosince 2022

Organizace spojených národů se ve středu opět pustila do židovského státu, když 149-6 hlasy odhlasovala, že by Izrael měl přistoupit ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) a zbavit se svých zásob jaderných zbraní – za předpokladu, že nějaké má.

Rezoluce vyzvala Izrael, aby okamžitě podepsal NPT a „nevyvíjel, nevyráběl, netestoval ani jinak nezískával jaderné zbraně, zřekl se jejich držení a všechna svá nechráněná jaderná zařízení podrobil plnému rozsahu záruk MAAE“.

Zatímco podle zahraničních odhadů dosahují izraelské zásoby 80-400 jaderných hlavic, Jeruzalém se k této otázce vyjadřuje nejednoznačně a tvrzení, že jaderné zbraně má, ani nepopírá, ani nepotvrzuje. Po celá léta však Izrael tvrdil, že by nikdy nebyl prvním v regionu, kdo by zavedl zbraně hromadného ničení.

Ve skutečnosti je to Írán, který by měl být hlavním předmětem zájmu mezinárodního společenství.

Začátkem tohoto roku David Albright, bývalý jaderný inspektor OSN, uvedl, že Írán již vlastní dostatek obohaceného uranu pro jadernou zbraň. Albright, který v 90. letech pracoval pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) při OSN, uvedl, že takzvaná doba prolomení íránského uranu je nulová.

„Írán dosáhl tohoto kritického období, kdy je jeho doba prolomení nulová. To znamená, že nyní má dostatek vysoce obohaceného uranu na výrobu jaderné zbraně,“ řekl Albright íránskému opozičnímu médiu Iran International. Albright v současné době působí jako prezident soukromého subjektu se sídlem ve Washingtonu s názvem Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost, který monitoruje šíření jaderných zbraní.

Západní země mezitím pokračují v neúnavné snaze o uzavření dohody s Islámskou republikou, ačkoli jednání prozatím uvízla na mrtvém bodě.

Pouze pět zemí – USA, Kanada, Libérie, Mikronésie a Palau – hlasovalo spolu s Izraelem proti rezoluci. Zdrželo se 26 poslanců, včetně několika z Evropské unie a také Indie. Ukrajina byla pozoruhodně nepřítomna.

Středeční hlasování OSN bylo jedním z více než tuctu hlasování, která jsou každoročně namířena konkrétně proti Izraeli.

11.12.2022 05:46 Daniel Žingor486Zdroj: United with Israel

Klíčová slova