Praha Jeruzalém

Místní zpravodajské weby informovaly o společném tématu: Izraelci nejsou na mistrovství světa ve fotbale příliš vítáni.

Od: All Israel News, 7. prosince 2022

Přestože Katar otevřel své hranice izraelským fanouškům, kteří přijedou na mistrovství světa, a zároveň mezi oběma zeměmi nejsou navázány diplomatické vztahy, izraelští novináři informovali o tvrdých reakcích arabských fanoušků na mistrovství světa 2022, kteří zjistili jejich identitu.

Někteří novináři uvedli, že se k nim v hostitelské zemi chovali dobře – dokud neprozradili, že jsou Izraelci.

Videa, která se v Izraeli rozšířila, ukazují reakce Arabů v Kataru, když se dozvěděli, že s nimi hovoří reportér z Izraele. Někteří z nich se od nadšené konverzace s novinářem postupně ztišili nebo okamžitě odešli.

Dokonce i Íránem vlastněný zpravodajský web ParsToday uveřejnil článek, který upozorňoval na špatné zacházení s izraelskými novináři. Na webu se také objevilo video, na kterém fanoušci mávají obří vlajkou „Svobodná Palestina“.

Katar je pod drobnohledem od chvíle, kdy v roce 2010 vyhrál výběrové řízení na pořádání letošního mistrovství světa ve fotbale. Nezávislý emirát sousedící se Saúdskou Arábií má za sebou pohnutou historii v oblasti lidských práv a několik západních zpravodajských agentur informovalo o katarském porušování lidských práv v období před mistrovstvím světa 2022.

V zájmu bezproblémového pořádání mistrovství světa katarští představitelé omezili prakticky všechny formy politických protestů. Videa na sociálních sítích ukazovala, jak katarští úředníci odvádějí fanoušky s tričky kritizujícími íránský režim. Fanouškům protestujícím proti postoji Kataru k otázkám, jako je homosexualita nebo práva žen, byl odepřen přístup do arén.

Jedna forma politického protestu je však nejen povolena, ale zřejmě i podporována – kritika Izraele. Na sociálních sítích na Blízkém východě volně kolují fotografie různých hodnostářů a fanoušků, kteří na fotbalových zápasech nosí pásky s nápisem „Svobodná Palestina“ nebo mávají velkými palestinskými vlajkami.

Na jednom videu, které je v Izraeli hojně sdíleno, je egyptský novinář obtěžován a je mu řečeno, aby se „vrátil do Palestiny“ davem Saúdů, kteří si ho spletli s Izraelcem. Jiný reportér popisuje, jak mu katarský hostitel řekl: „Rád bych vám řekl ‚Vítejte‘, ale nejste vítán. Odejděte odsud co nejdříve.“

Abrahamovské dohody ukázaly možnost, že by se Izrael a arabský svět mohly zlepšit. Partner Abrahamovských dohod Bahrajn, který v minulých dnech poprvé v historii hostil izraelského vůdce, prezidenta Isaaca Herzoga, dal k tomuto cíli určitou naději, ale protesty po celé zemi nepřátelské vůči Izraeli stále ukazovaly nejostřejší občanské nálady vůči židovskému státu.

Katar se k Abrahámovským dohodám nepřipojil a zůstává vůči Izraeli kritický, přestože Izraelcům umožnil účast na zápasech mistrovství světa.

12.12.2022 05:00 Daniel Žingor126Zdroj: All Israel news