Praha Jeruzalém

Turecké vládní noviny Daily Sabah informovaly, že turecká zpravodajská služba zadržela 44 podezřelých a sedm z nich zatkla.

Od: United with Israel, 14. prosince 2022

Začátkem tohoto týdne bylo v Istanbulu zatčeno několik tureckých občanů podezřelých ze špionáže Palestinců.

Podle tureckých mediálních zdrojů, na které se odvolávají Times of Israel, turecké úřady muže zatkly a obvinily je ze špionážní činnosti ve prospěch hlavní izraelské zahraniční zpravodajské služby Mossad.

Turecké vládní noviny Daily Sabah uvedly, že zpravodajská organizace země zadržela 44 podezřelých a sedm z nich zatkla.

Podezřelí byli údajně turečtí soukromí detektivové, kteří sledovali Palestince studující v Turecku a předávali Mosadu zpravodajské informace. Některé z palestinských subjektů sledování se zabývají „oblastmi souvisejícími s bezpečností a výrobou zbraní“, uvedly Timesy.

Při raziích v Istanbulu tento týden nebyl zatčen žádný Izraelec. Izraelské ministerstvo zahraničí se k incidentu nevyjádřilo.

V současné době má palestinská teroristická skupina Hamás v Istanbulu kancelář, ze které dohlíží na teroristické útoky namířené proti izraelským civilistům v židovském státě. Izrael požadoval, aby Turecko tuto kancelář uzavřelo, ta však zůstává otevřená.

V dubnu 2022 však vypluly na povrch zprávy, že Turecko v tichosti deportuje členy Hamásu v rámci procesu probíhajícího již několik měsíců, jak uvádí Israel Hayom a arabská média.

Izrael již několik let obviňuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že ukrývá operativce Hamásu a umožňuje jim plánovat teroristické a kybernetické útoky a prát peníze z turecké půdy.

Izrael rovněž obviňuje Erdogana z poskytování tureckého občanství a pasů klíčovým představitelům Hamásu.

Libanonský deník Al-Akhbar jako první informoval, že řadě operativců Hamásu, kteří vycestovali do zahraničí, nebylo umožněno vrátit se do Turecka.

Jeden z palestinských představitelů řekl listu Israel Hayom: „Desítky lidí, kteří byli v různých kruzích identifikováni s Hamásem, byly deportovány.“

Úředník poznamenal, že na rozhodnutí Turecka „nebylo nic náhodného“, a dodal: „Turecko je požádalo, aby odjeli, a skutečně se tak stalo v posledních několika měsících. Někteří lidé s vazbami na vojenské křídlo Hamásu byli deportováni.“

Úředník rovněž uvedl, že deportace přišly na žádost Izraele.

„Izraelci předali Turecku seznam členů Hamásu a informace o zapojení některých z nich do ‚vojenské‘ činnosti,“ řekl. „V reakci na to Turci kontaktovali Hamás a řekli jim: ‚Slíbili jste, že tady nic takového dělat nebudete, takže teď musíte odejít‘.“

Úředník rovněž uvedl, že Ankara informovala vedoucí představitele Hamásu, že rozhodnutí bylo ovlivněno „ekonomickými zájmy Turecka“.

15.12.2022 06:10 Daniel Žingor92Zdroj: United with Israel