Praha Jeruzalém

Úřad OSN pro lidská práva kritizuje Izrael za deportaci teroristy z PFLP Salaha Hamouriho jako za „závažné porušení čtvrté Ženevské úmluvy“.

Autor: Ido Ben Porat 20. prosince 2022 1:03

Úřad OSN pro lidská práva v pondělí odsoudil izraelskou deportaci Salaha Hamouriho, teroristy, který zosnoval vraždu zesnulého rabína Ovadii Josefa, do Francie a označil tento čin za „válečný zločin“.

Hamouri byl deportován do Francie v neděli ráno na základě rozhodnutí ministryně vnitra Ayelet Šakedové, která před dvěma týdny zrušila jeho pobyt v Izraeli.

Hamouri je francouzským občanem a trvalým obyvatelem Izraele, narodil se v roce 1985. Dlouhá léta působil v řadách palestinské arabské teroristické organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP).

Mluvčí OSN pro lidská práva Jeremy Laurence ve svém prohlášení odsoudil deportaci Hamouriho, kterého označil za „palestinsko-francouzského obránce lidských práv“, a dodal, že „jsme hluboce znepokojeni mrazivým vzkazem, který to vysílá těm, kdo pracují v oblasti lidských práv na okupovaném palestinském území“.

„Izraelské úřady zrušily Hamourimu pobyt v okupovaném východním Jeruzalémě na základě porušení „věrnosti Státu Izrael“. Hamouri, právník palestinské lidskoprávní organizace Addameer Prisoner Support and Human Rights Association, byl v březnu zatčen izraelskými bezpečnostními silami a umístěn do administrativní vazby bez jakéhokoli obvinění nebo soudu,“ dodal Laurence.

„Mezinárodní humanitární právo zakazuje deportaci chráněných osob z okupovaného území a výslovně zakazuje nutit tyto osoby k přísaze věrnosti okupační moci. Deportace chráněné osoby z okupovaného území je závažným porušením čtvrté Ženevské úmluvy a představuje válečný zločin,“ pokračoval.

„Deportace Hamouriho poukazuje na zranitelnou situaci Palestinců žijících ve východním Jeruzalémě, protože jim okupační mocnost udělila podle izraelského práva status rezidenta, který lze zrušit. Znamená to také další vážné zhoršení situace palestinských obránců lidských práv. Úřad OSN pro lidská práva vyzývá Izrael, aby zrušil příkaz k deportaci a přestal používat podobná obvinění k zastavení legitimní práce v oblasti lidských práv,“ uzavřel Laurence.

Nedělní deportace ukončila proces, v němž byl Hamúrímu kvůli jeho zapojení do teroristických aktivit odebrán pobyt.

Vyhoštění provedli zástupci úřadu pro obyvatelstvo a přistěhovalectví, kteří ho doprovodí do Francie, kde na něj čeká manželka a děti.

Ministryně Šakedová vyjádřila nad vyhoštěním uspokojení a řekla: „Dnes byl terorista Salah Hamouri postaven před soud a byl vyhoštěn z Izraele“.

„Jedná se o dlouhý a zdlouhavý proces a je obrovským úspěchem, že jsem těsně před koncem svého funkčního období dokázala s nástroji, které jsem měla k dispozici, dosáhnout jeho deportace a podpořit boj proti terorismu. Doufám, že nastupující vláda bude v této linii pokračovat a bude teroristy z Izraele nadále vyhošťovat.“

20.12.2022 05:07 Daniel Žingor77Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News