Praha Jeruzalém

Poslanec Amir Ohana reagoval na nedávnou kritiku, kterou na jeho adresu vyslovili rabíni.

Od: Israel National News 2. ledna 2023, 1:00  

Předseda Knesetu poslanec Amir Ohana, první otevřeně homosexuální předseda Knesetu v historii Izraele, v neděli reagoval na nedávnou kritiku, která na jeho adresu zazněla od rabínů.

„Je lepší, když stokrát selžu v neopětované lásce k Izraeli, než když jednou selžu v neopodstatněné nenávisti k Izraeli,“ napsal na Twitteru.

Již dříve v neděli premiér Benjamin Netanjahu kritizoval tirádu na adresu Ohana, kterou pronesl vedoucí ješivy Kisei Rahamim, rabín Meir Mazuz.

„Důrazně odsuzuji výroky proti LGBT komunitě a předsedovi Knesetu Amirovi Ohanovi. Každý člověk je stvořen k obrazu Božímu. To je princip, který přinesl lidstvu před tisíci lety náš národ, a je to princip, kterým se řídíme i dnes,“ řekl Netanjahu.

Rabín Mazuz ve svém vystoupení v sobotu večer kritizoval jmenování Ohany předsedou Knesetu a odsoudil průvody homosexuálů.

„Musíme se držet dál od průvodu hrdosti, chlubí se, že dělají průvod hrdosti v Jeruzalémě. Když je takový průvod, měli bychom zavřít okna a říct dětem, že ‚tady je průvod zvířat‘, jsou to zvířata, která chodí po dvou, je to drzost,“ řekl.

Rabín Mazuz také nepřímo naznačil, že Ohana, který v době neštěstí v Meronu v roce 2021 zastával funkci ministra veřejné bezpečnosti, je za toto neštěstí zodpovědný.

„A drzost především, před dvěma lety, když došlo ke katastrofě v Meronu, se říká, že ministr, který byl zodpovědný (Ohana – pozn. red.), je nakažen touto nemocí, takže je otázka, proč se nám to stalo? Stalo se to, musíme se od toho držet dál!“

V neděli vrchní jeruzalémský rabín Šlomo Moše Amar vyčinil haredi poslancům, kteří hlasovali pro jmenování Ohany předsedou Knesetu.

„Běda nám za tu ostudu,“ řekl. „Běda uším, které na to slyší, jmenovat je do takzvaných důležitých funkcí, už ztratili veškerý stud.“

„Žel to podpořili i lidé, kteří jsou považováni za bohabojné, je to ostuda. Lidé, kteří reprezentují Tóru a náboženství. Je to velmi vážná věc. Jsou to věci, které se nikdy předtím nestaly, dělat z toho publicitu byla velká ostuda. Musíme si dávat pozor, abychom tyto lidi nesblížili, abychom jim nedoplnili minjan,“ řekl rabín Amar.

Minulý týden se Ohana během svého prvního projevu ve funkci předsedy Knesetu zmínil o svém partnerovi, načež bylo vidět, jak haredi poslanci Meir Porush a Moše Gafni ze strany Sjednocený judaismus Tóry sklánějí hlavy.

Novinář Yaki Adamker uvedl, že během Ohanova projevu se Poruš naklonil ke Gafnimu a zeptal se: „Co to má znamenat?“ Gafni odpověděl: „Ne, to není pravda.“

Ostatní náboženští poslanci během Ohanova projevu poslouchali s respektem, včetně předsedy Otzma Jehudit Itamara Ben Gvira a předsedy strany Jednotná Tóra a judaismus Jicchaka Goldknopfa.

03.01.2023 04:56 Daniel Žingor127Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova