Praha Jeruzalém

„Vaše návštěva způsobila jen škody,“ říká poslanec Moše Gafni. „Rabíni po celé generace zakazovali návštěvu Chrámové hory. Doufám, že Ben-Gvir zpozorní.“

Od: Israel National News 4. ledna 2023 12:42

Vysoce postavený zákonodárce hnutí haredi ve středu odsoudil návštěvu ministra národní bezpečnosti na Chrámové hoře o den dříve a prohlásil, že návštěva „způsobila pouze škody“.

Poslanec Moše Gafni, šéf nechasidské frakce Degel HaTora v rámci strany Sjednocený judaismus Tóry, prohlásil, že podle židovského práva je zakázáno navštěvovat jakoukoli část Chrámové hory.

„Můj postoj – a řekl jsem to dnes ráno ministru Ben-Gvirovi – je, že podle židovského práva je zakázáno navštěvovat Chrámovou horu,“ napsal Gafni ve středu ráno na Twitteru.

„Po celé generace to velcí rabíni ze všech komunit a hnutí zakazovali s tím, že je to hodno karetu“ neboli duchovního vyhlazení.

„Doufám, že tomu ministr Ben-Gvir věnuje pozornost, protože to způsobilo jen škody bez jakéhokoli užitku.“

Dříve ve středu noviny Yated Ne’eman, které jsou napojeny na Degel HaTora, Ben-Gvira za jeho návštěvu Chrámové hory odsoudily a označily ji za „zbytečnou a nebezpečnou provokaci“.

„Arabský svět a země světa samozřejmě neprotestují kvůli otázkám souvisejícím s židovským právem, když Žid v jarmulce jde na místo, o kterém velcí rabíni posledních generací… řekli, že je zakázané, podle největšího zákazu, který v židovském právu existuje.“

Článek dále obvinil Ben-Gvira, že „hraje do karet“ teroristickým skupinám včetně Hamásu a Islámského džihádu, které „využívají těchto nesmyslných akcí… k přesvědčení mnoha Palestinců, že se ‚Žid‘ chystá odstranit Al Aksu z jejího místa“.

Ben-Gvirova úterní návštěva hory proběhla bez incidentů, ale vyvolala odsouzení ze strany arabských zemí a kritiku amerického ministerstva zahraničí a britského konzulátu v Jeruzalémě.

V neděli teroristická organizace Hamás v reakci na Ben-Gvírovu plánovanou návštěvu pohrozila Izraeli.

„Extrémista Ben Gvir se snaží přesvědčit své voliče, že vniknutím do (mešity) Al-Aksá realizuje své sliby,“ uvedl Harún Násir el-Dín, představitel Hamásu odpovědný za problematiku Jeruzaléma.

05.01.2023 06:48 Daniel Žingor121Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova