Praha Jeruzalém

Prezident Isaac Herzog se setká s belgickým králem, navštíví židovskou školu, setká se s místními židovskými představiteli a promluví před Evropským parlamentem.

Od: Israel National News 25. ledna 2023, 5:38  

Prezident Izraele Isaac Herzog odletěl ve středu ráno na oficiální návštěvu Evropské unie v belgickém Bruselu.

Před odletem Herzog řekl: „Dobré ráno. Zítra si celý svět připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Tento den byl zaveden rezolucí OSN v roce 2005 na základě iniciativy izraelské vlády a ministerstva zahraničních věcí v čele s tehdejším ministrem zahraničí Silvanem Šalomem.“

„Jednou z hlavních událostí Mezinárodního dne památky obětí holocaustu je zasedání Evropského parlamentu, který zastupuje národy Evropy. Budu mít tu čest vystoupit v Parlamentu a promluvit za Stát Izrael, demokratický, silný, národní stát židovského národa, který podává ruku v míru,“ pokračoval.

„Budu vyprávět příběh obětí a přeživších holocaustu. Budu dojat pomyšlením, že před osmdesáti lety si nikdo nedokázal představit, že by hlava státu židovského národa stanula před Evropským parlamentem a připomněla nejstrašnější událost v dějinách lidstva,“ řekl Herzog.

„Setkám se s vedoucími představiteli institucí Evropské unie, s belgickou vládou a belgickou židovskou komunitou a uskuteční se i zvláštní setkání s NATO.“

„Na všech těchto místech samozřejmě vznesu obrovskou výzvu, které čelíme my i celý Blízký východ v podobě Íránu, který se žene k jaderným zbraním, používá teror na celém Blízkém východě a dodává zbraně použité proti ukrajinskému lidu. Nastolím také otázku rukojmích a nezvěstných, našich synů, které vyzýváme, aby Hamás okamžitě propustil a vrátil se do Izraele. Děkuji vám mnohokrát,“ uzavřel Herzog.

Prezident zahájí svou návštěvu v bruselském královském paláci, kde ho přijme Jeho Veličenstvo belgický král Filip a oba představitelé se setkají. Poté prezident Herzog navštíví židovskou školu Athénée Ganenou a setká se s žáky všech věkových kategorií, kteří zde studují.

Později se prezident setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a navštíví Velkou synagogu Evropy, kde se setká se členy židovských komunit v Bruselu a Antverpách.

Ve čtvrtek navštíví prezident na pozvání předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové Evropský parlament a na zvláštním plenárním zasedání u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu přednese hlavní projev před poslanci Evropského parlamentu a přeživšími holocaustu.

Na závěr se prezident setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a zástupci členských států NATO a bude informovat o bezpečnostní a diplomatické strategické situaci Izraele.

25.01.2023 05:39 Daniel Žingor53Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova