Praha Jeruzalém

Íránský prezident Ebrahim Raisi říká, že ti, kdo stojí za zabitím Qassema Soleimaniho, „by měli vědět, že odplata je zřejmá“.

Elad Benari 4. ledna 2023 4:10

Íránský prezident Ebrahim Raisi v úterý slíbil, že pomstí zabití nejvyššího generála země Kásema Sólejmáního v den třetího výročí jeho smrti, informuje agentura Associated Press.

Soleimani, šéf jednotek Quds Force íránských Revolučních gard, byl zabit při útoku amerického bezpilotního letounu, který nařídil tehdejší americký prezident Donald Trump v sousedním Iráku v lednu 2020. Mezi stoupenci íránské teokracie je oslavován jako národní ikona, zatímco protestující strhávali billboardy a poškozovali další jeho podobizny.

Při projevu na slavnostním ceremoniálu u příležitosti generálovy smrti Raisi řekl, že ti, kdo za ní stojí, „by měli vědět, že odplata je zřejmá“, a dodal, že „vrahům a komplicům se neuleví“.

Řekl, že Soleimani porazil „hegemonii USA“, a pochválil ho za jeho roli ve vedení Íránem podporovaných sil proti extremistické skupině Islámský stát (ISIS).

Írán o několik dní později odpověděl vypálením tuctu balistických raket na americké vojenské a koaliční síly v Iráku, ale íránští představitelé opakovaně slíbili, že Soleimaniho smrt pomstí.

Írán v roce 2020 vydal na Trumpa zatykač a požádal Interpol o pomoc při jeho zadržení v souvislosti se zabitím Soleimaniho.

Interpol tuto žádost rychle odmítl s tím, že jeho pokyny pro oznámení mu zakazují „jakékoli zásahy nebo aktivity politického“ charakteru.

V pondělí íránské noviny Džam Džam, které jsou napojeny na státní správu, zveřejnily jména a fotografie 51 Američanů, kteří se podle nich podíleli na úderu a na které „padl stín odvety“, uvedla agentura AP.

Seznam obsahoval několik současných i bývalých vysokých amerických civilních a vojenských úředníků a také osoby, které se podle všeho podílely na údržbě letadel na regionálních základnách.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian v neděli uvedl, že Teherán zařadil na černou listinu téměř 60 amerických představitelů za jejich podíl na atentátu na Soleimaniho.

Írán nedávno oznámil, že usiluje o trestní stíhání 127 podezřelých, kteří nebyli jmenováni, za účast a spolupráci při likvidaci Soleimaniho.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan později varoval, že Írán bude čelit vážným důsledkům, pokud zaútočí na Američany, včetně některého z těch, na které uvalil sankce.

V loňském roce bylo na internetových stránkách íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího zveřejněno animované video zobrazující atentát na Trumpa.

05.01.2023 06:30 Daniel Žingor85Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova