Praha Jeruzalém

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell hovořil s novým ministrem zahraničí Eli Cohenem a zve ho na návštěvu Bruselu.

Autor: Elad Benari 13. ledna 2023, 2:08  

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci Josep Borrell ve čtvrtek telefonicky hovořil s novým ministrem zahraničí Eli Cohenem.

Během rozhovoru Borrell pozval Cohena na návštěvu Bruselu, ale zároveň uvedl, že Izrael by se měl vyvarovat „jednostranných akcí“.

„V této první konstruktivní výměně názorů vyjádřil vysoký představitel/podpředseda Komise přání své i EU navázat na nedávnou dynamiku vztahů mezi EU a Izraelem, která nastala po říjnovém obnovení Rady přidružení po desetileté přestávce a po řadě nedávných návštěv na vysoké úrovni,“ uvádí se v prohlášení Borrellova úřadu.

V prohlášení se uvádí, že „Izrael je jedním z nejbližších partnerů EU na Blízkém východě a že existuje řada globálních výzev, kterým musíme společně čelit, v neposlední řadě brutální agresivní válce Ruska na Ukrajině, včetně vojenské spolupráce Ruska s Íránem.“

Nejvyšší představitel EU „uvítal normalizaci vztahů Izraele s řadou arabských zemí, zopakoval ochotu EU tento vývoj podpořit a vyjádřil naději, že to bude mít pozitivní dopad na blízkovýchodní mírový proces.“

V prohlášení se rovněž uvádí, že Borrell „zopakoval, že EU podporuje dvoustátní řešení a potřebu obnovit politický horizont pro řešení konfliktu. Ve světle současného vývoje vysoký představitel/místopředseda Komise rovněž připomněl známé postoje EU ohledně potřeby vyhnout se jednostranným akcím a vyjádřil silné znepokojení nad vysokým počtem obětí.“

Borrell a Cohen se „dohodli, že se při nejbližší možné příležitosti sejdou, aby pokračovali v osobním dialogu, a to pravděpodobně na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci. Vysoký představitel/místopředseda Komise rovněž pozval ministra Cohena do Bruselu,“ uvádí se v závěru prohlášení.

Navzdory obnovení diplomaticko-strategického dialogu mezi oběma stranami se EU stala v Izraeli terčem kritiky, zejména po odhalení dokumentu, který vypracovala Evropská komise ve východním Jeruzalémě a který vyzývá k aktivní pomoci Palestinské samosprávě převzít kontrolu nad územím v Oblasti C, jež má být podle dohod z Osla plně pod izraelskou kontrolou.

Již dříve, v srpnu, EU uvedla, že hodlá nadále poskytovat podporu šesti palestinským arabským organizacím, které Izrael označil za teroristické organizace kvůli jejich podpoře Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP).

 

V roce 2021 se Izrael údajně vyhnul Svenu Koopmansovi, vyslanci EU pro blízkovýchodní mírový proces, během jeho první návštěvy Jeruzaléma. Stalo se tak poté, co Borrell dostatečně důrazně neodsoudil raketové útoky Hamásu během kola bojů v květnu téhož roku.

13.01.2023 05:56 Daniel Žingor80Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova