Praha Jeruzalém

„Pálení svitku Tóry se podařilo zabránit díky vedení muslimské komunity ve Švédsku.“

Od: World Israel News, 30. ledna 2023

Muslimští vůdci ve Švédsku stáli za zrušením plánované demonstrace před izraelským velvyslanectvím ve Stockholmu, jejíž součástí bylo veřejné spálení svitku Tóry, uvedl místní rabín.

Izraelské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že se mu podařilo zabránit konání „šokující a ponižující akce“. Žádost o demonstraci podal egyptský spisovatel, který v zemi pobývá, a v souladu s přísnými švédskými zákony týkajícími se práva na svobodu projevu dostala od policie zelenou.

Podle švédsko-izraelského rabína Mošeho Davida HaCohena však akci zabránili místní muslimští představitelé města.

„Spálení svitku Tóry se podařilo zabránit díky vedení muslimské komunity ve Švédsku,“ řekl HaCohen listu Jerusalem Post.

Podle HaCohena, který založil švédskou mezináboženskou organizaci Amanah, „ti, kdo pracovali v zákulisí a oslovili egyptského spisovatele, byli lidé z muslimské komunity ve Stockholmu a také muslimské vedení, spojené s organizací Amanah.

„My v Amanah pracujeme na vzájemné spolupráci v otázkách náboženství a menšin ve Švédsku již pět let,“ řekl.

O několik dní dříve spálil korán vůdce dánské krajně pravicové strany během policií povolené demonstrace proti Turecku před jeho švédským velvyslanectvím.

I v tomto případě, uvedl HaCohen, vydaly švédské židovské obce v čele s Amanah prohlášení, ve kterém tento čin „důrazně odsoudily“ a požadovaly změnu zákona „omezením zákonů o svobodě projevu“.

31.01.2023 06:02 Daniel Žingor99Zdroj: World Israel News

Klíčová slova