Praha Jeruzalém

Poslanec Knesetu hrozí: Pokud Nejvyšší soud rozhodne v neprospěch Deriho, „střelí se do hlavy“.

Autor: Nicole Jansezianová 18. ledna 2023

Izraelský Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch vůdce ultraortodoxní strany Šas a znemožnil mu zastávat funkci ministra v současné vládě kvůli dvěma předchozím odsouzením, včetně loňského za daňové úniky.

A očekává se, že členové jeho strany nebudou brát diskvalifikaci Aryeha Deriho na lehkou váhu.

Nový izraelský ministr sociálních věcí Jakov Margi ve středu prohlásil, že pokud soud rozhodne v neprospěch Deriho, izraelský premiér Benjamin Netanjahu „ví, že žádná vláda nebude“, čímž zjevně pohrozil, že Šas stáhne svých 11 členů z koalice, která má v současné době většinu 64 křesel.

„Pokud ho soud diskvalifikuje, premiér se bude muset rozhodnout, co bude dělat,“ vysvětlil Margi v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kan. „Celou dobu jsme říkali, že neexistuje žádný důvod, proč by Aryeh Deri nemohl zastávat funkci vysokého ministra v Izraeli.“

V úterý v rozhovoru pro televizní stanici Kneset poslanec Knesetu Avraham Bezalel, rovněž ze strany Šas, řekl, že soudci soudu by se střelili „do hlavy“, kdyby se odvážili rozhodnout proti němu.

„Myslím, že pokud (soudci) nakonec rozhodnou o jeho diskvalifikaci, střelí se, řekl bych, dokonce do hlavy,“ prohlásil Bezalel. „Jsou si vědomi současné citlivosti, chápou, co si veřejnost myslí. Jsme si vědomi protestů a vidíme, co se v posledních týdnech děje v ulicích ve světle celé situace.“

Jeho komentáře přicházejí uprostřed bouřlivé veřejné debaty o navrhovaných reformách, které by změnily soudní systém a proces výběru soudců.

Bezalel však později uvedl, že byl špatně pochopen.

„Jako člověk, pro kterého je důvěra veřejnosti v soudní systém důležitá, jsem chtěl říci, že pokud rozhodnutí Nejvyššího soudu zruší volbu více než 400 000 občanů (kteří volili Šas), výrazně to poškodí důvěru veřejnosti v soud,“ uvedl v prohlášení.

Navrhované soudní reformy oznámil ministr spravedlnosti Jariv Levin den před Deriho slyšením před Nejvyšším soudem, což bývalý předseda Nejvyššího soudu Aharon Barak přirovnal k „položení nabité zbraně na stůl“ – hrozbě soudu, že pokud rozhodne v Deriho neprospěch, bude zbaven své moci.

Vzhledem k jeho předchozím odsouzením je Deriho jmenování napadáno jako „nepřiměřené“. Podle zpráv se očekává, že soud rozhodne, že jmenování Deriho ministrem vnitra a zdravotnictví je „extrémně nerozumné“.

Deri se však brání. Podle Channel 13 řekl svým stranickým kolegům, že odmítne rezignovat.

„Veřejnost zvolila mě, ne soudce Nejvyššího soudu,“ řekl údajně.

Pokud soudci rozhodnou v neprospěch Deriho kandidatury, rozhodnutí, zda Deriho vyhodit, nebo se vzepřít soudu, zůstane na Netanjahuovi, který je souzen kvůli třem samostatným obviněním. Deri je však jedním z hlavních partnerů v koalici a Šas má v případě Deriho odvolání pravomoc vládu rozbít.

Koalice každopádně stále doufá, že se jí podaří schválit zákon, který by Derimu umožnil návrat do funkce ministra. To je odděleno od „Deriho zákona“ přijatého minulý měsíc, který změnil standardy pro výkon funkce ministra.

Nově bude nálepka „morální bezúhonnosti“ vyžadována pouze u zákonodárců, kteří si odpykali trest odnětí svobody – pouze ti budou potřebovat souhlas ústředního volebního výboru, aby se mohli stát ministrem. Díky tomu se Deri vyhnul návštěvě výboru, ale jeho jmenování bylo napadeno samostatnou peticí u Nejvyššího soudu.

19.01.2023 06:57 Daniel Žingor97Zdroj: All Israel news

Klíčová slova