Praha Jeruzalém

Premiér trvá na tom, že jeho vláda „přísně“ zachová status quo náboženského místa.

Autor: Nicole Jansezianová 3. ledna 2023

Po návštěvě krajně pravicového a silně polarizujícího zákonodárce na Chrámové hoře zaplavil rodící se, ani ne týden starou izraelskou vládu seznam mezinárodních dsouzení.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir navštívil Chrámovou horu v úterý brzy ráno po mediální bouři spekulací, kdy se jeho výstup uskuteční. A navzdor tomu, že se návštěva zatím obešla bez incidentů, vyvolala odsouzení z celého světa.

Návštěvu odsoudily také Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Jordánsko.

SAE charakterizovaly Ben Gvirův pobyt jako „vtrhnutí izraelského ministra pod ochranou izraelských sil na nádvoří mešity Al Aksá“.

„Ministerstvo dále zdůraznilo, že je třeba respektovat opatrovnickou roli Jordánského hášimovského království nad svatými místy a věnnými místy v souladu s mezinárodním právem a danou historickou situací a neohrožovat autoritu Správy věnných míst Jeruzaléma a mešity Al Aksa,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení a vyzvalo „izraelské orgány, aby převzaly odpovědnost za snížení eskalace a nestability v regionu“.

Premiér Benjamin Netanjahu byl pozván na návštěvu SAE, která se uskuteční příští týden.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí podle svého prohlášení odsoudilo „provokativní akci izraelského představitele, který vtrhl do areálu mešity Al Aksá“.

Netanjahu vyjádřil naději, že Saúdy zapojí do Abrahámských dohod ještě během svého současného funkčního období.

Jordánsko, které varovalo před negativní reakcí v případě, že Ben Gvir svou návštěvu uskuteční, ji označilo za „provokativní krok, který je odsuzován a představuje hrubé a nepřijatelné porušení mezinárodního práva a stávajícího historického a právního stavu v Jeruzalémě a jeho posvátných prostor“.

Velvyslanectví USA, Francie a Evropy v Izraeli rovněž vydala prohlášení, v němž se postavila proti Ben Gvirově návštěvě a vyzvala ke klidu. Velvyslanectví USA v Izraeli vydalo prohlášení, v němž se uvádí: „Velvyslanec (Tom) Nides se v rozhovorech s izraelskou vládou velmi jasně vyjádřil k otázce zachování status quo na svatých místech Jeruzaléma. Akce, které tomu brání, jsou nepřijatelné.“

Netanjahu vydal prohlášení, že jeho vláda je odhodlána „striktně zachovat status quo beze změn na Chrámové hoře“.

„Hamás nám nebude diktovat. V rámci zachování statu quo chodili v posledních letech na Chrámovou horu ministři, včetně ministra veřejné bezpečnosti Gilada Erdana; tvrzení, že došlo ke změně statu quo, je proto neopodstatněné,“ uvádí se v prohlášení.

Teroristická skupina Hamás varovala, že pokud Ben Gvir místo navštíví, odpoví teroristická skupina raketami nebo jiným násilím.

Ben Gvir Chrámovou horu dlouhodobě navštěvuje a zasazuje se o rozšíření práv a přístupu na ni pro příslušníky jiných náboženství než islámu. To by vyžadovalo změnu současného stavu a pravděpodobně by vyvolalo bouři kontroverzí, ne-li také násilí.

Podle Gadiho Hitmana, odborníka na izraelsko-arabské záležitosti, který v pondělí hovořil s ALL ISRAEL NEWS, však Ben Gvirova přítomnost v jeruzalémské čtvrti, kde dochází k výbuchům (násilí), vyvolala smrtící reakci ze strany Hamásu ještě předtím, než se loni stal poslancem Knesetu.

„V okamžiku, kdy Ben Gvir umístil svou kancelář v Šejk Džarráhu, se o několik dní později situace v Jeruzalémě i jinde rychle zhoršila,“ popsal Hitman události, které vedly k jedenáctidenní válce mezi Izraelem a Gazou v roce 2021. „Izraelští policisté vstoupili na Chrámovou horu a snažili se evakuovat některé muslimské věřící, kteří se snažili porušit zákon, pak Hamás vypálil rakety a pak jsme se dostali do eskalace ve smíšených městech.“

04.01.2023 05:52 Daniel Žingor177Zdroj: All Israel news