Praha Jeruzalém

Útoky přicházejí v návaznosti na rozsáhlou protiteroristickou operaci v uprchlickém táboře Jenin, při níž bylo zabito osm teroristů z hnutí Palestinský džihád.

Od: World Israel News, 26. ledna 2023

Násilí proti židovským Izraelcům v Judeji a Samaří se v hodinách po zásahu IDF v Jeninu, při němž bylo zabito 8 teroristů, vystupňovalo, přičemž došlo k nárůstu incidentů házením kamenů, zápalných bomb a dalších agresivních činů.

Cílem útoků házečů kamenů se stalo několik židovských vozidel a autobus, přičemž dvě osoby utrpěly lehká zranění. Byla postavena „ohnivá zeď“ se zapálenými pneumatikami, která měla poškodit židovské řidiče.

Útoky následovaly po rozsáhlé protiteroristické operaci v uprchlickém táboře Jenin, při níž bylo zabito osm teroristů Palestinského islámského džihádu, kteří aktivně plánovali rozsáhlý bombový útok. Palestinská média rovněž informovala o zabití jednoho civilisty, ale není jasné, kdo ho zasáhl.

Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse zásah odsoudila a označila jej za „promyšlený zločin a masakr“. Jeho mluvčí Nabíl abú Rudajn jej později označil za „masakr“ a oznámil, že Palestinská samospráva s okamžitou platností zastavuje veškerou bezpečnostní koordinaci s Izraelem.

Izraelská armáda posílila svou přítomnost v oblasti o výsadkáře a baterie Iron Dome byly uvedeny do pohotovosti pro případ raketových útoků z Gazy.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro blízkovýchodní záležitosti Barbara Leafová uvedla, že přerušení vazeb není „v tuto chvíli tím správným krokem“.

„Zdaleka jsme neustoupili od bezpečnostní koordinace, naopak se domníváme, že je docela důležité, aby strany zachovaly, a pokud něco, tak prohloubily bezpečnostní koordinaci.“

Není jasné, na jak dlouho hodlá Palestinská samospráva bezpečnostní vazby přerušit. V posledních letech tímto krokem hrozila nejméně desetkrát a v roce 2020 dokonce přistoupila na to, že po oznámení takzvané „dohody století“ bývalého prezidenta Donalda Trumpa o řešení izraelsko-palestinského konfliktu couvne, ale jen o několik měsíců později od něj ustoupila.

Palestinská samospráva velmi těží z izraelských operačních a zpravodajských schopností, protože nemá zájem na tom, aby PIJ, Hamás a další teroristické skupiny budovaly v Judeji a Samaří ozbrojenou infrastrukturu.

27.01.2023 05:49 Daniel Žingor103Zdroj: World Israel News