Praha Jeruzalém

Tým vědců našel důkazy o existenci „izraelské hedvábné stezky“ mezi Mrtvým mořem a Ejlatem.

Od: Algemeiner, 19. ledna 2023

Tým výzkumníků nalezl v Izraeli důkazy o tom, co zřejmě bylo odnoží starověké Hedvábné stezky, oznámil v úterý Izraelský úřad pro památky.

Hedvábná stezka byla rozsáhlá síť starověkých obchodních cest, která spojovala Čínu a Dálný východ se Středním východem a později se Západem. Zdá se, že trasa identifikovaná v Aravě, která se nachází v jižním Izraeli mezi Mrtvým mořem a Ejlatem, z tradiční trasy vybočovala. Nálezy v této oblasti zahrnují asi 1300 let staré bavlněné a hedvábné tkaniny, datované do období raného islámu, o nichž se předpokládá, že pocházejí z Indie a Číny.

Prof. Guy Bar-Oz z Haifské univerzity a Dr. Roi Galili z Ben-Gurionovy univerzity, kteří jsou součástí týmu vedoucího výzkumu, zkoumají mohyly z odpadků podél Hedvábné stezky, aby lépe porozuměli obchodníkům a zboží, které po ní procházelo, a v současné době se zabývají mohylami v Aravě z konce 7. století n. l..

„Badatelé objevili poklad nálezů, včetně tkanin, oděvů, kůže, hygienických a dalších předmětů, které mohou vrhnout světlo na materiální kulturu a každodenní život dávných obyvatel v pouštní oblasti,“ uvedla IAA. Artefakty nalezené dříve na lokalitě byly datovány do sedmého až osmého století našeho letopočtu.

Mnohé z těchto pozůstatků poskytly první důkazy o tom, že v tomto období existovaly v Izraeli předměty svého druhu – například látky z Indie a hedvábí z Číny. „Rozmanitost a bohatost nálezů naznačuje vysokou poptávku po luxusním zboží z Východu,“ uvádí IAA.

Některé z objevených bavlněných tkanin obsahovaly vzory ikat, které spočívají v technice, jež byla na Blízkém východě velmi neobvyklá, ale byla zastoupena ve starověkém nástěnném umění v indických jeskyních Adžanta. Tkaniny jsou také prodchnuty íránským vlivem, o čemž svědčí postup tkaní bílé bavlny a barevné vlny.

Vědci vyslovili domněnku, „že nálezy mohou odrážet významný globalizační moment v dějinách Negevu, kdy se z Dálného východu a Indie začalo do středomořských zemí přepravovat nové zboží prostřednictvím Aravy a cest vedoucích do Mekky a Mediny“. Dodali, že jejich objev poskytuje nový způsob analýzy politické, technologické a sociální výměny, která byla ovlivněna příchodem globálního obchodu.

20.01.2023 05:49 Daniel Žingor115Zdroj: United with Israel

Klíčová slova