Praha Jeruzalém

Členové proizraelské americké organizace navštívili Kneset a poukázaly na to, že Judea a Samaří jsou naše, protože „nám patří“.

Israel National News – redakce Arutz Sheva hovořila s Jackem J. Gindim, generálním ředitelem organizace American Friends of Judea and Samaria (AFJS) dnes (v pátek) v Knessetu, kde se členové skupiny setkali s poslanci, aby informovali o důležitosti dalšího budování židovské komunit a posílení židovského dědictví v srdci Izraele.

„Snažíme se učit americké Židy o důležitosti Judeje a Samaří, o jejich historii, lidech a rozmanitosti,“ řekl Gindi. „Jet po silnicích tohoto regionu a vidět Araby a Židy spolupracovat je ta nejkrásnější věc, a přesto se nic z toho nikdy nedostalo na titulní stránky New York Times nebo CNN, to co děláme, je vzdělávání lidi na nejnižší úrovni,“ pokračoval.

„Jako ortodoxní Žid, který se učil Bibli od mateřské školky, chápu biblický význam měst a jejich jmen,“ říká Gindi, když byl dotázán na význam Judeje a Samaří pro židovský národ. „Chápeme také, že strategicky Izrael potřebuje tyto země z mnoha důvodů,“ dodává.

„Asi před rokem a půl jsem navštívil průmyslovou zónu Barkan (v Arielu) a viděl palestinské Araby a Židy, jak pracují bok po boku ve prospěch svých rodin,“ vzpomíná Gindi.

„Co mě zarazilo… bylo, že je to všechno o ekonomickém míru – Arabové a Židé pracují na zajištění lepších zítřků pro své děti a některé z nich se nikdy nedostanou na přední stránky novin, protože je to všechno o politice. Ale když to vidíte na živo, uvidíte úplně jinou stránku,“ uzavřel.

Bývalý šéfredaktor listu Israel Hayom a současný poslanec Likudu Boaz Bismuth během setkání s delegací řekl, že skutečným důvodem, proč Judea a Samaří zůstanou vždy součástí Izraele, nejsou „bezpečnostní obavy“, jak by si mnozí přáli věřit – ale skutečnost, že tyto země jsou nedílnou součástí židovského státu a je naší morální povinností je osídlit.

V delegaci byli Rafi Lazerowitz, hlava amerických přátel Judeje a Samaří, členové představenstva Jack Gindi a Jacob Albo, člen organizace Marcus Mizrahi, Shira Livman, generální ředitelka rady YESHA a Yigal Dilmoni, bývalý generální ředitel rady YESHA.

27.01.2023 17:06 Kristýna Kupková97Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News