Praha Jeruzalém

Média oslavovala vysvěcení Palestinky Sally Azarové, jedné z pouhých pěti protestantských pastorek na Blízkém východě, ale vůbec se nezmiňují o strašlivém zacházení Palestinců s křesťany.

Od: United with Israel, 23. ledna 2023

Na začátku týdne se v Associated Press i BBC objevily pochvalné články, které chválily vysvěcení palestinské pastorky Sally Azarové.

Agentura AP vychvalovala Azárovou jako „první palestinskou farářku ve Svaté zemi“ a informovala o jejím vysvěcení „před zaplněným davem uvnitř kostela v jeruzalémském Starém městě“.

Podobně pozitivní reportáž zveřejnila i BBC, která citovala vzrušenou Azarovou, když se ujímala svého nového úřadu.

Zatímco BBC a AP připustily, že křesťané tvoří v oblastech ovládaných Palestinci menšinu, obě média se příhodně odmítla zmínit o strašlivém pronásledování křesťanů, a to jak ze strany Palestinské samosprávy v Judeji a Samaří, tak ze strany teroristické skupiny Hamás v Gaze.

 

Podle zprávy, kterou vypracoval novinář Baruch Yedid, odborník na záležitosti arabského sektoru, který píše pro zpravodajský server TPS, „církevní představitelé zdokumentovali dvě vraždy a pět únosů (v Gaze), protože oběti byly křesťané“.

Zpráva pokračuje: „V roce 2020 velký průzkum, který provedlo Palestinské centrum pro politiku a průzkum veřejného mínění, ukázal, že 25 % palestinských křesťanů jako celek bylo svědky násilí z náboženských důvodů a velká většina uvedla, že se mezi muslimy necítí být vítáni.“

Mezi další znepokojivé statistiky uvedené ve zprávě TPS patří např: 25 % křesťanů v Gaze „hlásilo náboženskou diskriminaci při pracovních pohovorech“, 30 % bylo „vystaveno projevům nenávisti z náboženských důvodů“ a 70 % uvedlo, že jim muslimové řekli, že „údělem křesťanů je shořet v pekle“.

A čísla nelžou: počet křesťanů v Gaze na konci roku 2022 činil pouhých 1 000, což je méně než 3 500 na začátku roku 2000. Ve stejném období se celkový počet obyvatel Gazy zdvojnásobil.

Gazo, kam se poděli tvoji křesťané?

Situace v oblastech Judeje a Samaří kontrolovaných Palestinskou samosprávou není o mnoho lepší.

V roce 2019 „vyděšení obyvatelé křesťanské vesnice Jifna nedaleko Ramalláhu požádali Palestinskou samosprávu o ochranu poté, co byli napadeni muslimskými ozbrojenci“, informovalo v květnu toho roku Begin-Sadatovo centrum pro strategická studia (BESA). „Násilí vypuklo poté, co žena z vesnice podala na policii stížnost, že syn významného vůdce napojeného na Fatah napadl její rodinu. V reakci na to přišly do vesnice desítky ozbrojenců Fatahu, vystřílely do vzduchu stovky nábojů, za pokřiku nadávek házely benzinové bomby a způsobily vážné škody na veřejném majetku. Byl zázrak, že nedošlo k žádným mrtvým ani zraněným.“

„Navzdory volání obyvatel o pomoc policie Palestinské autonomie během několika hodin chaosu nezasáhla,“ dodává zpráva BESA.

K dalším incidentům došlo o měsíc později, kdy „vandalové vnikli do kostela maronitské komunity v centru Betléma, znesvětili ho a ukradli drahé vybavení kostela, včetně bezpečnostních kamer. O tři dny později … v anglikánském kostele ve vesnici Aboud západně od Ramalláhu … vandalové přestřihli plot, rozbili okna kostela a vnikli dovnitř. Znesvětili jej, hledali cenné předměty a ukradli velké množství vybavení.“

Při žádném z těchto incidentů nebyli podezřelí zatčeni.

Průzkum z roku 2020, který zveřejnil panarabský kanál Alhurra Channel se sídlem v USA, uvedl, že přítomnost křesťanů na územích kontrolovaných Palestinskou samosprávou „se během posledního století výrazně snížila“. Konkrétně počet křesťanů v Betlémě, kde se nachází kostel Narození Páně, klesl z 84 % v roce 1922 na 28 % v roce 2007.

Ze stejného průzkumu vyplynulo, že zatímco 36 % všech palestinských křesťanů uvažuje o emigraci, 84 % křesťanů žijících v pásmu Gazy uvedlo, že chtějí odejít.

Proč tedy média informují o vysvěcení Azarové, zatímco ignorují děsivou realitu většiny křesťanů žijících pod vládou Palestinské samosprávy a Hamásu?

24.01.2023 06:01 Daniel Žingor143Zdroj: United with Israel