Praha Jeruzalém

Antonio Guterres ve svém vystoupení před Radou bezpečnosti OSN kritizuje Izrael: Jsem velmi znepokojen jednostrannými iniciativami, jichž jsme byli v posledních dnech svědky.

Autor: Elad Benari 13. ledna 2023 6:07

Generální tajemník OSN Antonio Guterres ve čtvrtek ve svém vystoupení před Radou bezpečnosti OSN podrobil Izrael kritice.

„Rok 2022 byl pro Palestince i Izraelce smrtící. Odsuzujeme veškeré nezákonné zabíjení a činy extremistů. Terorismus nelze ospravedlnit,“ uvedl Guterres, který vystoupil na zasedání na téma „Podpora a posilování právního státu při udržování mezinárodního míru a bezpečnosti“.

„Rozšiřování osad ze strany Izraele, stejně jako demolice domů a vystěhovávání, zároveň vyvolávají hněv a zoufalství,“ pokračoval šéf OSN.

„Jsem rovněž velmi znepokojen jednostrannými iniciativami, jichž jsme byli v posledních dnech svědky. Právní stát je základem pro dosažení spravedlivého a komplexního míru založeného na dvoustátním řešení v souladu s rezolucemi OSN, mezinárodním právem a předchozími dohodami,“ řekl Guterres.

Generální tajemník ve svém vystoupení zmínil Izrael vedle zemí, jako je Rusko, Severní Korea, Afghánistán a Myanmar.

Guterresovy poznámky přišly týden poté, co Rada bezpečnosti OSN uspořádala zvláštní diskusi po návštěvě ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira na Chrámové hoře.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan na jednání představil fakta týkající se historie Chrámové hory a porušování status quo ze strany palestinských Arabů, kteří na Chrámové hoře otevírají další mešity, snaží se zabránit Židům v návštěvě a využívají mešity ke skladování zbraní a kamenů k útokům.

Erdan kritizoval samotnou existenci debaty a poznamenal, že po celém světě probíhá mnoho konfliktů, a „přesto zde diskutujeme o mírové, třináctiminutové návštěvě židovského ministra na nejsvětějším židovském místě pod svrchovaností liberální demokracie Izraele“.

Velvyslanec Erdan rovněž citoval minulé prohlášení předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který řekl: „Mešita Al-Aksá a Chrám Božího hrobu jsou naše. Všechny jsou naše a Židé nemají právo je znesvěcovat svýma špinavýma nohama.“

 

„Je snad toto způsob, jak udržet status quo? Jedná se o nehorázné podněcování a přepisování historie. Proběhlo mimořádné zasedání Rady bezpečnosti, když byla tato jedovatá slova pronesena?“ ptal se velvyslanec.

13.01.2023 06:07 Daniel Žingor81Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova