Praha Jeruzalém

V davu bylo slyšet skandování: „Bibi go home“, „Hanba“ a „Demokracie“.

Od: All Israel News 15. ledna 2023

Desetitisíce Izraelců se v sobotu večer sešly na centrálním telavivském náměstí Habima na masovém protestu proti navrhovaným reformám, které by izraelské zákonodárné moci, Knesetu, a vládě nedávno zvoleného premiéra Benjamina Netanjahua poskytly větší kontrolu nad soudním systémem.

Z davu bylo slyšet skandování: „Bibi go home“, „Hanba“ a „Demokracie“.

Menší část demonstrantů se snažila zablokovat hlavní křižovatku na dálnici Ayalon, ale izraelská policie jejich aktivity zastavila. Další protesty se podle organizátorů konaly také v Haifě a Jeruzalémě před domem izraelského prezidenta Isaaca Herzoga.

Protesty byly vyvrcholením rostoucího napětí v zemi po oznámení z minulé středy o „první fázi“ vládních plánů na reformu soudnictví, která by zavedla překlenovací mechanismus pro Kneset k obnovení platnosti zákonů zrušených soudem.

Nový izraelský pravicový ministr spravedlnosti Jariv Levin a předseda Výboru pro ústavu, právo a spravedlnost Simcha Rothman ze strany Náboženský sionismus oznámili, že kontroverzní revize soudnictví by rovněž poskytla Knesetu pravomoc rušit rozhodnutí Nejvyššího soudu, dala by koalici úplnou pravomoc jmenovat soudce Nejvyššího soudu, přísně by omezila možnost Nejvyššího soudu vetovat zákony a umožnila by parlamentu znovu přijímat zákony, které soud nemůže zrušit většinou pouhých 61 členů Knesetu.

V čele demonstrace stáli členové opozice, včetně některých nejvyšších izraelských představitelů, například předsedy Národní jednoty a bývalého ministra obrany Bennyho Gantze, předsedy labouristů Merava Michaeliho, předsedy strany Ra’am Mansoura Abbase a mnoha politiků ze strany Ješ Atid bývalého premiéra Jaira Lapida. Ti tvrdí, že reforma by jim vzala základní občanská a menšinová práva.

Minulý čtvrtek sama předsedkyně izraelského Nejvyššího soudu Ester Hayutová varovala, že reforma by zasadila „smrtelnou ránu“ demokratické povaze Izraele.

Na protestu vystoupila jako odpůrkyně reforem soudkyně Nejvyššího soudu ve výslužbě Ayala Frocacciaová, nyní předsedkyně Hnutí za kvalitní vládu (MKG) v Izraeli, která protestujícím sdělila, že „v naší společenské smlouvě se něco velmi hluboce zlomilo“, čímž měla na mysli strukturu kolem pravidel izraelské vlády po mnoho let.

„Jsme na začátku nové éry, v níž existuje nová definice demokracie – nikoli demokracie založená na hodnotách, ale demokracie osekaná, která se zcela spoléhá na ‚vůli voliče‘ a která již nepřikládá žádnou váhu jiným základním demokratickým hodnotám,“ řekl Frocaccia.

„Jako liberální společnost se nemůžeme smířit s ničením hodnot, které jsou základem našeho systému,“ pokračovala. „Jsme na zásadní křižovatce, pokud jde o hodnoty budoucnosti státu Izrael. Společnými silami a legálními prostředky uděláme vše pro to, abychom hodnoty v této zemi ochránili a abychom měli zemi nejen silnou a chytrou, ale také dobrou a krásnou,“ dodala Frocacciaová.

Právní zástupce MKG Eliad Shraga vedl dav k výzvám za „svobodu, rovnost a kvalitu vlády“. Shraga apeloval na Herzoga, aby prohlásil Netanjahua za nezpůsobilého vykonávat funkci premiéra, a označil protest za „začátek protiútoku“.

Bývalou izraelskou ministryni spravedlnosti Cipi Livniovou přivítali protestující hlasitým potleskem.

„Vláda v Izraeli se vydala do války proti samotným demokratickým institucím, aby mohla vládnout bez omezení. Žádná debata, žádná legitimní kritika, ale politické převzetí moci. Ne, volby nedávají těm, kteří jsou u moci, možnost zničit samotnou demokracii,“ řekla. „Jedovatost, lži, vzájemné pomlouvání, označování za nepřítele každého, kdo si myslí něco jiného; to vše proto, abychom se rozpadli na kousky a oslabili jako společnost před velkým útokem, demontáží obranného valu demokracie na všech frontách.“

Na jednom videu bylo vidět, jak demonstranty s palestinskými vlajkami zatýká policie, a to na základě příkazu Netanjahuova krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira z minulé neděle, aby byly odstraněny palestinské vlajky, kterými se mává na veřejnosti.

Organizátoři protestu v sobotu vyzvali policisty, aby „ostře zakročili“, aby „zajistili bezpečnost protestujících a umožnili jim plně uplatnit jejich právo na protest a svobodu projevu“.

„Bojujeme také za vás a vaše rodiny,“ vzkázali policistům.

„Vyzývám také policii, aby jednala zodpovědně a profesionálně,“ uvedl ve vzkazu policistům lídr labouristů Merav Michaeli. „Nejste nástrojem v ničí hře. I když se ministr národní bezpečnosti (Ben-Gvir) velmi snaží, abyste byli policií, vy jste policie. Jste strážci veřejnosti a vaší povinností je chránit veřejnost, nikoli jednat proti ní.“

Navzdory obavám z možných násilností, útoků a kontroly davu šéf izraelské policie Kobi Šabtaj uvedl, že nebyly hlášeny žádné větší incidenty.

Varovné signály, že by k protestu mohlo dojít, se objevily již minulý týden, kdy Netanjahu odsoudil bývalého ministra obrany Bennyho Gantze za to, že nepřijal opatření k řešení protestního pochodu, který se konal minulou sobotu.

Během této demonstrace byla izraelská vláda a nový ministr spravedlnosti přirovnáváni k nacistům. Gantz však prohlásil, že plánované soudní reformy by izraelskou společnost přivedly na pokraj sil, a vyzval k dalším protivládním protestům, aby se země „zachvěla“.

Bratranec izraelského premiéra Dan Netanjahu v sobotu večer prohlásil, že jeho vlastní matka – bývalá soudkyně Nejvyššího soudu – by byla proti reformě, kdyby ještě žila, a uvedl, že „mnozí v Izraeli i ve světě“ vidí podobnost mezi navrhovanými vládními reformami a „povolovacím aktem“ nacistického Německa.

Netanjahu na podporu svých nových vládních plánů tvrdí, že tyto soudní reformy přinesou rovnováhu izraelské moci, a prohlašuje, že zvýšení politické moci nad soudnictvím „neničí demokracii“, ale naopak ji „rehabilituje“.

Videoklip z roku 2012, který koluje po sociálních sítích, ukazuje, jak se premiér pyšní odmítnutím podobných justičních návrhů, a slibuje, že se postaví proti všem návrhům zákonů, které by ohrozily nezávislost soudu.

„Věřím, že silný a nezávislý soud umožňuje existenci všech ostatních institucí v demokracii,“ řekl Netanjahu během projevu.

„Žádám vás, abyste mi ukázali jedinou diktaturu, jedinou nedemokratickou společnost, kde existuje silný nezávislý soudní systém. Nic takového neexistuje.“

16.01.2023 05:58 Daniel Žingor144Zdroj: All Israel news

Klíčová slova