Praha Jeruzalém

To vyžaduje, aby Bidenova administrativa propustila zvláštního vyslance pro Írán Roba Malleyho a znovu vyvinula „maximální tlak“, říká Michael Rubin v rozhovoru pro JNS.

Autor: Benjamin Weinthal, JNS.org, 23. ledna 2023

Pokračující snahy vysokých amerických diplomatů o ujišťování Íránu, že se snaží uzavřít dohodu o opětovném přistoupení Teheránu k jaderné dohodě z roku 2015, vyvolávají nové otázky ohledně politiky prezidenta Joea Bidena na Blízkém východě.

Izrael a jeho spojenci z řad sunnitských států ostře vystupují proti obnovení Společného komplexního akčního plánu (JCPOA), což je formální název dohody s Íránem, zejména proto, že by Teheránu poskytl úlevu od hospodářských sankcí ve výši více než 100 miliard dolarů výměnou za příslib dočasného omezení schopnosti klerikálního režimu vyvíjet jaderné zbraně.

Michael Rubin, odborník na Írán z American Enterprise Institute, řekl JNS: „Jde o to, že ačkoli JCPOA nemá žádnou hodnotu, pouhé opuštění dohody nestačí. Je nutné zvrátit škody, které dohoda napáchala. To znamená vyhodit Roba Malleyho (Bidenova zvláštního vyslance pro Írán) a znovu vyvinout ‚maximální tlak‘.

„To, že to Biden odmítá udělat a Malley stále vysává peníze daňových poplatníků, aby mohl létat po Evropě a tajně se setkávat s íránskými diplomaty v New Yorku, ukazuje, že Biden už nekalibruje politiku podle reality. To, že to jeho administrativa raději dělá potmě, je výmluvné vzhledem k tomu, jak často jejich straníci prohlašují ‚Demokracie umírá potmě‘,“ uvedl Rubin.

Malley nedávno jednal s teheránským velvyslancem v OSN, informovala ve středu londýnská zpravodajská organizace Iran International.

Americké ministerstvo zahraničí podle ní nepopřelo, že se Malley v New Yorku setkal s velvyslancem Saídem Iraváním „nejméně třikrát za poslední dva měsíce“.

Ministerstvo zahraničí sdělilo organizaci Iran International: „Jak jsme již uvedli, máme prostředky k tomu, abychom Íránu předávali zprávy, když je to v našem zájmu.“

Íránští disidenti, kteří usilují o konec teokratického režimu v Teheránu, byli pobouřeni, když Biden v lednu 2021 jmenoval Malleyho vyjednáváním s Íránem.

Sňatek s JCPOA

Malley se dlouhodobě zasazuje o normalizaci vztahů s řadou států, které jsou sponzory terorismu. V roce 2006 v časopise Time napsal: „Dnes USA nemluví s Íránem, Sýrií, Hamásem, zvolenou palestinskou vládou ani Hizballáhem….Výsledkem je politika, která má veškerou přitažlivost morálního principu a veškerou účinnost unaveného harašení.“ Toto je hluboce zakotveno v oživení JCPOA.

Rubin řekl: „Problém je v tom, že JCPOA nebyla jen špatná dohoda, ale její vyjednavači věděli, že je to špatná dohoda. Proto ji nenavrhli tak, aby byla smlouvou ratifikovanou Senátem, a proto (tehdejší ministr zahraničí USA) John Kerry předestřel nečekané ekonomické výhody, které Írán obdržel. Logika byla taková: „Írán už dostal zaplaceno, tak bychom mohli u jaderné dohody zůstat“.

„Není žádným tajemstvím, že JCPOA byla vždy špatnou dohodou bez ohledu na to, jak se její zastánci tváří. Zvrátila desítky let trvající precedent v oblasti nešíření jaderných zbraní. Dědicové zděděných sovětských jaderných programů, jako jsou Ukrajinci a Kazaši, se museli vzdát svých zbraní. Libyjský program byl zcela zrušen. Když se svého programu vzdala Jihoafrická republika, a to i s Nelsonem Mandelou v čele a plně vyhovujícími podmínkami, trvalo MAAE (Mezinárodní agentuře pro atomovou energii) 19 let, než dala souhlas,“ pokračoval Rubin.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý uvedl, že „JCPOA již mnoho měsíců není prakticky na pořadu dne. Není v centru našeho zájmu. Soustředíme se na to, co se děje v Íránu. Soustředíme se na to, co Írán dělá, pokud jde o poskytování zbraní Rusku, aby je použilo proti nevinným lidem a celé energetické síti na Ukrajině. A samozřejmě se zaměřujeme na jeho další destabilizující aktivity v celém regionu.“

Dodal však výhradu, že „nadále věříme, že nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je diplomacie, a viděli jsme výsledky a úspěch diplomacie, pokud jde o původní JCPOA“.

„Jedna věc je jasná: zapojení do diplomacie, včetně těch, kteří se dopouštějí nehorázných akcí, je někdy nezbytné, abychom se pokusili prosadit naše zájmy, a nikdy to z našeho slovníku nevymaže slovo ‚ne‘,“ řekl Blinken.

Pro mnoho íránských Američanů je však Bidenova politika chybná a nadále prosazuje zájmy nejvyššího vůdce Alího Chameneího.

Svoboda a spravedlnost

Manda Zand Ervinová, kterou prezident George W. Bush v roce 2008 jmenoval americkou delegátkou v Komisi OSN pro postavení žen, řekla JNS: „Jako íránsko-americká žena, která se uchýlila do země svobody a spravedlnosti, se ptám prezidenta Joea Bidena: Kolik jednání chcete vést s Chameneím, který opakovaně lhal a zradil Ameriku a přidal se k nepřátelům Spojených států?

„Zatímco administrativa podporuje Ukrajinu, Chameneí dává drony svému příteli (ruskému prezidentovi) Putinovi, a přesto prezident Biden stále mluví o jednáních, přičemž Putin je prostředníkem s Chameneím,“ řekla.

Zand Ervin, autor knihy Tajná dámská společnost: Historie odvážných íránských žen, nevěří, že Biden s íránskou jadernou dohodou skončil. Biden „dává Chameneímu čas, aby zastavil revoluci (současné protirežimní protesty) a vrátil se k jednání,“ řekla.

Pokračovala, že „prezidenti Demokratické strany, kteří horlivě věří v práva žen a rovnost, stojí na straně tyranie genderového apartheidu od (islámské revoluce) v roce 1979. Miliardy, které USA dávají Chameneímu, jdou našim nepřátelům: Hamásu, Hizballáhu a jeho teroristické IRGC a dalším.“

Obamovy administrativy napumpovaly do pokladny íránského režimu miliardy dolarů v rámci dohody JCPOA z roku 2015. Trumpova administrativa v roce 2018 dohodu JCPOA stáhla s tím, že nezabrání Íránu ve výrobě jaderných zbraní a umožní Teheránu financovat terorismus.

Zand Ervin řekl: „Svobodný a demokratický Írán může být nejen přítelem Spojených států, ale i spolehlivým obchodním partnerem prostřednictvím milionové úspěšné íránsko-americké komunity.

„Obama řekl, že udělal chybu, když poslechl své poradce a nepodpořil povstání Íránců v roce 2009. Proč se tedy Biden neřídí jeho radami, místo aby naslouchal radám stejných lidí, kteří radili Obamovi?“ ptala se.

24.01.2023 06:19 Daniel Žingor78Zdroj: United with Israel

Klíčová slova