Praha Jeruzalém

V posledních dnech Izrael zaznamenal několik menších zemětřesení v různých částech země.

Od: All Israel News 9. února 2023

Ničivá zemětřesení o síle 7,8 a 7,5 stupně Richterovy škály v Turecku a Sýrii musí Izraeli sloužit jako varování, aby se připravil na velké zemětřesení v nepříliš vzdálené budoucnosti, varovali odborníci na geologii.

Dr. Amir Sagy z izraelské geologické služby varoval, že Izrael bude muset zvýšit svou připravenost na silné zemětřesení. Posledním velkým zemětřesením v zemi bylo „zemětřesení v Jerichu“ o síle 6,2 stupně v roce 1927 v severní oblasti Mrtvého moře.

Zemětřesení v sousední Sýrii a Turecku si vyžádala životy více než 15 000 lidí a počet obětí denně stoupá, protože záchranné týmy objevují další oběti v troskách zřícených budov.

Po zemětřesení v Turecku zaznamenal Izrael menší otřesy v různých částech země, včetně zemětřesení o síle 3,5 stupně Richterovy škály v noci na úterý s epicentrem asi 15 km jihovýchodně od Arielu, izraelské osady u východní části Tel Avivu.

Ve středu Izrael zaznamenal dvě zemětřesení, prvním byl otřes o síle 3,3 magnituda s epicentrem asi 20 kilometrů od Arielu. Epicentrum druhého zemětřesení o síle 4,1 stupně se nacházelo poblíž syrsko-libanonské hranice.

Podle Sagyho jsou takováto slabá zemětřesení v regionu pravidelnými událostmi. Je však možné, že byly důsledkem ničivých zemětřesení v Sýrii a Turecku.

„Je možné, že protože v severní oblasti došlo k velkému zemětřesení, celou oblast nyní víceméně rozeznívají malé otřesy,“ řekl. „Navrhuji, abychom se neznepokojovali konkrétně tímto zemětřesením v Izraeli, ale člověk by měl mít stále na paměti, že jsme oblast, která je náchylná ke středním a velkým zemětřesením, která postihnou stát Izrael, a měli bychom se na zemětřesení neustále připravovat a počítat s tím, že k nim dojde.“

Zdůraznil, že zemětřesení v Turecku pro nás musí být „obecným varovným znamením“ a že vzhledem k tomu, že Izrael leží na syrsko-africkém riftu, který je náchylný k zemětřesením každých 100 let, židovský stát v současné době čeká „středně velká až velká seismická událost“.

„Musíme počítat s tím, že k tomu dojde ještě za našeho života, a připravit se na to na nejrůznějších úrovních,“ řekl.

Izraelci ze severního města Naharija pocítili zemětřesení ve středu večer.

„Bydlím v devátém patře výškové budovy. V jednu chvíli se všechno začalo hýbat. ‚Zase zemětřesení?‘ řekl jsem si. Lustr v obývacím pokoji se začal hýbat. Uvědomil jsem si, že je to znamení zemětřesení v naší oblasti, tentokrát v Nahariji,“ řekl obyvatel Emanuel Dror.

„Seděl jsem na gauči v obývacím pokoji a najednou se gauč začal hýbat. Postel se také pohnula. Bylo to rychlé a ne příliš silné. Okamžitě jsem si uvědomila, že jde o zemětřesení, tentokrát na severní hranici,“ řekla Sarah Cohenová.

Izraelské vládní úřady se začaly scházet k mimořádným schůzkám, aby projednaly úroveň připravenosti Izraele na silné zemětřesení.

Státní kontrolor Matanjahu Engelman v pondělí uvedl, že podle zprávy jeho předchůdce z roku 2018 by silné zemětřesení v Izraeli mohlo zabít 7 000 lidí a 170 000 lidí by mohlo přijít o střechu nad hlavou. Ještě loni jiná zpráva uváděla, že 600 000 budov v dnešním Izraeli není odolných proti zemětřesení, uvedl deník The Times of Israel.

V pondělí izraelský stavební inženýr Yair Dickman uvedl, že většina budov postavených před rokem 1980 by budoucí zemětřesení pravděpodobně nepřežila, protože nebyly postaveny podle norem pro odolnost proti zemětřesení. Amir Yahav, ředitel izraelské delegace meziresortního řídícího výboru pro připravenost na zemětřesení, s tímto hodnocením souhlasil.

„Silné zemětřesení může zcela jistě způsobit velké škody ve všech částech Státu Izrael,“ řekl Yahav. „Naše situace v Izraeli není přinejmenším povzbudivá. V Izraeli je asi 80 000 budov, které byly postaveny předtím, než byla (do zákona) zavedena norma, která vyžaduje přípravu na zemětřesení.“

Yahav také uvedl, že ministerský výbor odpovědný za zemětřesení se nesešel od roku 2016.

„Výbor musí být svolán znovu. Jsou tu otázky, kterými se musíme zabývat, a jednou z nich je otázka zpevňování budov a to, zda jsou na tuto záležitost vyčleněny finanční prostředky. Otázka, proč se výbor nesešel sedm let, by neměla být adresována mně. V tomto období došlo k velké fluktuaci ministrů a jedna věc tak vedla k druhé.“

10.02.2023 05:54 Daniel Žingor648Zdroj: All Israel news

Klíčová slova